Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Trip to Durres

lastday1

I was super excited because I was in my last weekend in Albania and I was about to move back home after 3 years of traveling. We started the day with Marcel, Ariel and Blondie 2.

Arnavutluk’taki son haftasonu heyecanlıydım. Sonunda eve gidecek olmanın rahatlığı ile ajanstan arkadaşlarla buluşup bir sabah kahvesiyle güne başladık.

lastday2

And we decided to move “Durres” another city next to Tirana. It takes one hour drive from Tirana. We jumped to a minibus and walked around in the city firstly. Durres is the second largest city of Albania located on the central Albanian coast, about 33 km west of the capital Tirana. It is one of the most ancient and economically significant cities of Albania

Gittiğimiz yer Durres adlı Tirana’nın 1 saat kadar uzağında bir başka şehir. Peki buraya neden geldik? Burası deniz kenarı bir liman kenti. Hatta Arnavutluğun en büyük limanı da burada. Deniz ürünleri yiyip güzel şaraplar içmek için Arnavutluk’ta biçilmiş kaftan.

lastday3

I smelled warm fresh “borek” around the shops. There were many borek shops next to each other and I wanted to take a piece before we make our way to the sea food restaurant. However my friends didn’t trust them much and looked for another borek shop which is more trustable for them. Anyway then we visited some of the famous places of Durres. One of them is this old amphitheater.

Durres’e vardığımızda ilk işimiz sağa sola biraz yürümekti. Önce önemli yerleri ziyaret ettik. Fotoğraftaki anfi tiyatro bunlardan birisiydi. Açıkçası Durres size wow dedirtecek bir yer değil. Gelişmemiş ve biraz sıradan. Ama güzel arkadaşlar olunca her yer neşeli. Önemli olan etraftaki kişiler oldu hep benim için. Etraf değil.

lastday4

This sculpture is for a hero soldier from the world war 2 era. It’s a Russian soldier who went to German border and told them Russians will attack at night secretly. Germans got the news from him but then they killed him as well.

Sağda görünen heykel hemen hemen her kominist geçmişli ülke şehrinde bulunan bir asker heykelidir. Bu asker ikinci dünya savaşı sırasında Alman sınırını geçip Almanlara, Rusların gece gizlice saldırıp herkesi öldüreceğini haber veren bir askerin hikayesi. Almanlar haberi alıyor ve savaş etiğini önemseyen bu kahraman askeri de öldürüp Rusları beklemeye koyuluyorlar.

lastday5

This is the restaurant we ate fishes and calamaris with my friends. Lovely food with lovely people…

Güzel insanlarla güzel yemek kadar insanı mutle edecek kaç şey olabilir?

lastday6

This is probably one of the cutest and smallest towers of the world. It’s a part of the Durres castle. The castle was build by Emperor of the Byzantine Empire Anastasius I who originated from Durres. At the time Anastasius made the city as one of the most fortified cities on the Adriatic. Repairs to walls have been carried out after the devastating earthquake of 1273. Currently medieval walls nearly 4.6 meters in height and three entrances of some fortification towers preserved in nearly one-third of the initial length of the city castle… It turns to a bar at night time (only in summer).

Solda Durres kalesinin bir parçasını görüyorsunuz. Muhtemelen dünyanın en küçük kulesi olabilir. Yazın bir bar olarak kullanılan bu kulecik kışın pek bir işe yaramıyor gibi. İçine girmek falan da mümkün değildi.

lastday7

While we were walking around next to sea. We discovered a mini theme park and sure we gave a ride!

Deniz kenarında tatlı tatlı yürürken keşfettiğimiz bu küçük lunapark bizi çocukluğumuza götürdü.

lastday8

It was hell of a ride :) I drove one of these when I was a small kid in Bursa Lunapark.

Bu aletlere son bindiğimde Bursa lunaparkında küçük bir çocuktum.

lastday9

Racing with Marcel. It was good fun.

Marcel ile küçük bir yarışcık. Çarpışan arabalardan go kart yapılır mı onu denedik :)

08 Aralık 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment