Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Now Boarding website

This is the website I re-designed for Nowboarding. A design studio located in Cape Town. It’s based on keywords with html5 animated airport sign looking typography.

Now Boarding için tasarladığım web sitesi. Eski siteleri flash destekliydi ve tasarımda bir takım hataları vardı. Bu site ise Html 5 desteği ile canlanacak. Genel yapı, anahtar kelimeler ve havaalanı konsepti üzerine kurulu.

For example you move your cursor to “Digital” section at the top, then the client names who gave and finalized a “Digital” work from Now Boarding will become blue. When you click one of them, you see the actual work. Or if you move any client at bottom then the types of work will change depending on where you move your cursor. If the agency did a “Guerilla” work, then “Guerilla” will be blue, if it is a “Branding” work there “Branding” will pop up. So you can view the type of work you are looking for. If you are interested in “Print” works, all you need to do is click on “Print”…

Sitenin işleyişi çok basit, yukarıda bulunan iş türlerinden hangisine imlecinizi getirirseniz o ve o tür işleri kapsayan müşteriler mavi oluyor. Aynı şey müşteri listesi için de geçerli. Hangi müşterinin ismine gelirseniz o tür iş yukarıda yanıyor. Tabi renk değiştirmekle kalmıyor bir de havaalanındaki tabelalar ve saatler gibi değişen animasyonları var. Böylece ne tür işlerle ilgileniyor ne görmek istiyorsanız kolayca ona ulaşabiliyorsunuz.

We also used Airport language to seperate things. Instead of writing ‘team’, we prefer to say ‘crew’ and ‘contact’ is ‘control tower’. Things like that.

Siteyi hazırlarken alışılagelmiş kelimelerin aksine havaalanı terimlerini tercih ettik. İletişim yerine kontrol kulesi ya da takım yerine mürettebat gibi terimleri tercih ettik.

18 Ekim 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment