Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Lunch time

lunch1

Last day Kiki called me and came to agency to pick me up for a lunch. We went to a place named “Mercado Central”

Geçen gün Kiki aradı beni. Ajansa gelip beni aldı ve öğle yemeğine gittik. Beni götürdüğü yer “Mercado Central” adında kapalı çarşı gibi bir yerdi.

lunch2

It was really colorful from the entrance to the end. Handcrafts, souvenirs, key chains, bags, local textiles and anything you can imagine.

Daha girişinden başlıyordu incik boncuk püskül, rengarenk şeyler, el işlemeleri, bileklikler, anahtarlıklar binbir türlü ıvır zıvır.

lunch3

This is equivalent to our malls, but nothing like it at all. Everything can be found here. A large bazaar, from perishables, to textiles, from appliance to a food court and souvenirs. Narrow halls over barring with wears. Again exciting, adventure like, safe. Just like our grand bazaar in Istanbul, it’s better to come here with a local friend. Unless you may pay much more money for almost anything.

Bence alışveriş merkezine falan gidileceğine kesinlikle buraya gelinmeli. Gerçekten bir pazar havası var. Her köşede başka bir yemek pişiyor ve tüm bu yemeklerin, meyvelerin, baharatların kokuları birbirine karışıp ilginç bir atmosfer yaratıyor. Ortamda çalan lokal Guatemala müziği eşliğinde yemeğinizi yiyorsunuz. Buraya lokal biriyle gitmezseniz 2 kat fiyat ödetirler size her şey için. Bizim kapalı çarşıda kazıklanan turist olmak istemiyorsanız buraya lokal bir arkadaşınızla gelin.

lunch4

The food was delicious. I ate ichintal and chile relleno with rice and russian salad.

Yemek güzeldi Rus salatası ve pilav yanında lokal tatlardan ichintal ve relleno yedim. Görüntülerinden dolayı bana bizim lokmaları anımsattı nasıl canım istedi anlatamam. Ama bunlar lokma değilmiş meğersem :)

lunch5

After food court there is a bazaar like a place with lots of candies, fruits, chocolates and also local textile products from bags to clothes.

Yemek alanını geçince sebze meyve çikolata şeker ve envai çeşit yiyeceği satan bir alana geliyorsunuz. Orayı da geçince tekstilciler ve hediyelik eşyacılar başlıyor.

lunch6

Guatemala Central Market is full of surprises. In this case, you won’t see the pure Mayan culture, but you will experience more the real urban Guatemalan lifestyle. Go to a “juguería” and ask for a fruit smoothie, sit or stand up in front of a traditional food shop and try the tostadas with guacamol or with black beans if you are not too adventurous, if you feel more like trying exciting things, order some revolcado or moronga… You will love it. Stop by a typical candies shop and try the “canillitas de leche” or marzipan fruits. Go to the basement floors and check all the art pieces made by artisans.

Guatemala Central market sürprizlerle dolu bir mekan. Bi kere Maya değil de Guatemala şehir deneyimi veriyor daha çok. Tavsiyem buradaki local tatlardan birer ikişer denemeniz. Tabi ben dünyanın her yerinde acayip acayip şeyleri yediğim için artık ölümsüz bir midem var. Mideniz hassassa yediklerinize dikkat edin. Gene de tavsiyem Revolcado ve Moronga. Deneyin. Seveceksiniz.

lunch7

I just loveeee this Guatemalan style clothes. Amazing and colorful patterns!

Guatemala kıyafetleri sizce de harika değil mi? Bu insanlar sıkıcı t-shirtleri ve kotları bi kenara atıp bunları giymeye devam etmeli bence. Yanlış iş yapıyorlar.

27 Şubat 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment