Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Karima

Karima is the new project of mine. It’s about creating a new brand from zero. First we think about the brand and strategically decide on its personality . It’s a software development and company. They are proud of being South African and they want to be the leader in technology.

Karima, Nowboarding için yaptığım bir kurumsal kimlik çalışması. Bir IT ve yazılım geliştirme şirketi olan Karima için öncelikle marka yapısını ve karakterini tartışıyoruz. Rakipleri neler yapıyor nasıl iletişim kuruyor hangi renkleri kullanıyor, Karima’nın farkı ne bunları düşünüyoruz. Sonrasında da tasarım sürecine başlıyorum.

My first idea was using brackets and punctuations to write KARIMA name and have a logo type that way. Because these guys are mostly programmers and what they do is coding. You know coding is all about this punctuations and brackets. Since they are living in this world I thought it may be a good idea. However I didn’t like it much. There was something missing. I tried many variations to make it more readable. But the more I make it readable, the more it becomes like a normal type. It started to look like a font instead of coding signs. So changed my mind and move on to second stage.

Karima bir yazılım geliştirme şirketi. Yazılım geliştirmek ise programlama ile olan bir şey. Bu adamlar bütün gün kodlarla kaplı ekranlara bakan programcılar. Böyle bir dünyada yaşadıkları için de programlama dünyasında devamlı kullanılan parantezler ve noktalama işaretleriyle KARIMA yazmayı denemek ve bu şekilde bir logotype elde etmek istedim. İstedim ama bir türlü tatmin olamadım. Hep bir şeyler eksikti. Hem kod gibi görünsün hem de okunsun istiyordum. Sorun şu ki kodlama gibi göründüğünde logo okunmuyordu. Okunur hale getirdiğimde ise bir koddan ziyade normal bir fonta benzemeye başlıyordu ve özelliğini yitiriyordu. Bir çok farklı denemeden sonra daha farklı bir çözüm buldum.

My solution was to write Karima with full of punctuations no matter how readable it is. I decided to use it as a symbol. Then I added a small Karima type to logo. That’s better then the first try. Then I thought this logo can be useable with only K letter. 2 different ways to use depending on space you have. In terms of social media, they can go with the small one if you ask me. It becomes something useable. I liked that. Then I wanted to try different things instead of coding world.

Çözümüm ilk bakışta okunmayacak dahi de olsa noktalama işaretleriyle Karima yazmak ve Karima yazısını da logoyla birlikte tutmaktı. Böylece bu logo ortaya çıktı. 2 farklı kullanımı da olan bu logodan sonra bu dünyadan uzaklaşıp daha farklı şeyler de denemek istedim.

Then I remembered the very first computers. The ones which were working with cards to describe 0 and 1. Since all the datas are basically zeros and ones. I wanted to create a logo which symbolizes this computer generated world. It’s like ons and offs. It’s like zeros and ones. It’s like pixels. When I created the K, I colored it just the way South African flag is. Because they are proud to be South African and they could be happy to show it in their logo. I also added a thin line before the K letter as a cursor just like in the computer world. A cursor ready to type codes. It also helped me to polish that flag feeling I have for the logo.

Daha sonra ilk bilgisayarlar aklıma geldi. Hane üzerinde delikler olan kartlarla çalışan oda büyüklüğündeki bilgisayarlar. O delikler birleri ve sıfırları ifade ediyordu ve bilgisayar buna göre çalışıyordu. Bugün de değişmeyen tek şey yarattığımız tüm bu bilgilerin hala sıfırlar ve birlerden oluşması. Ben de tıpkı o kartlar gibi ya da birler ve sıfırlar gibi bir logo yaratmak istedim. K harfini kapalı ve açık bloklar (kartlar) şeklinde tasarlamamın nedeni buydu. Müşterimiz Güney Afrikalı olmasıyla övündüğü için ve bunu logoda görmek istediği için K harfini oluşturan pixel görünümlü bu blokları Güney Afrika bayrağı renkleriyle bezedim. K’nin önündeki çizginin ise iki anlamı var. Biri kodlama yaparken kullandığımız imleç. Diğeri ise Güney Afrika bayrağının başındaki siyah kısmı.

After that I came up with a pixelate world like colorful pixels creating a dialoge box which is saying K and becomes a logo. I thought we can use this pixelate world in many places on branding. For the website and even in the print works. It can help us a lot to make things look cool and useable as well.

Sonra daha pikselleşmiş dünyalara doğru yelken açtım. Bloklardan oluşan K ve bu pikselli K benim en sevdiklerim oldu diyebilirim. Oluşturulan motif ise yine markanın bir çok yerde kullanabileceği iyi bir öğe.

Then I wanted to make a motif with the letters of Karima. Just like the famous logo of our coffee brand “Kuru Kahveci Mehmet Efendi”. Then I also colored it with the colors of South African flag. It looked cool though. But it didn’t look right. This logo gives me a feeling like a trendy and expensive clothing brand. There is nothing much here about software development and programming.

Sonrasında denediğim şey ise bizim ünlü “Kuru Kahveci Mehmet Efendi” logosu gibi Karima harflerini kullanarak bir şekil oluşturmaktı. Ortaya çıkan ilginç logo hoşuma gitmedi değil aslına bakarsanız havalı bir şey oldu ama kesinlikle bu müşteri için bir şey olmadı. Bu logo bana daha çok havalı ve pahalı bir giyim ya da çanta markası gibi geliyor. Yazılım geliştirmekle ya da IT şirketi olmakla hiç bir bağlantı kurmuyor. O yüzden bunu da eliyor ama her şeye rağmen burada yayınlamak istiyorum. 

25 Ekim 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment