Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Connext

connext1

This is the agency that I am working in Tirana. It’s called “Connext” and it has colorful wooden crates for an upcoming zombie apocalypse. Just in case :)

Burası Tiran’da çalışacağım ajans Connext. Duvarlarında olası bir zombi saldırısı için renkli kasalar var.

connext2

First floor is mostly for brand managers and planners. Second floor is for the creatives.

İlk kat müşteri temsilcileri ve planlamacılar için ayrılmış. İkinci katsa yaratıcı ekibin mekanı.

connext3

Agency is actually a villa with 3 floors. Has a nice ambient.

Ajans aslında 3 katlı bir villa. Sıcak bir havası var. Büyük bir evde beraber çalışıyormuşuz gibi.

connext4

Marcel at left picture is my best friend here. New souvenir gifts for everybody in the agency. All from Istanbul. I also have a last pack of Turkish delight but I am keeping it for the next week since our boss is out of city this week.

Solda Marcel, buradaki en yakın arkadaşım diyebilirim. Tüm ajansa kalan hediyeleri dağıttım. Patron şehir dışında olduğu için kalan son kutu Türk lokumunu haftaya saklıyorum.

connext5

This is where I work at left picture. Second floor, the desk at the corner.

2. kat benim çalıştığım yer. Ajansta bi çocuk var arada bir geliyor. Baya kötü kokuyor.

connext6

You will see those papers all around the city. They are a kind of death announcement for people to see who is dead and when is the funeral. Right picture is a hole in the road I saw while walking around.

Tiran duvarlarında bir çok ölüm ilanı göreceksiniz. Kim ölmüş, nasıl ölmüş cenazesi neredeymiş bu duvarlardan öğreniyorsunuz. Sağda ise yolun ortasında önüme çıkan delik. Muhtemelen burada bir direk varmış ve sökmüşler. Delik öylece duruyor.

connext7

This is an interesting place at left. It looks like a shopping mall but it is actually full with cafes next to each other. Its a mall of cafes! :) By the way it’s smoking free in Albania even indoors. At right you see me lost in plans. I have a lot of things to figure out nowadays in my head.

Soldaki yer ilginç, başta alışveriş merkezi sandım bir de baktım içeride kafeden başka bir şey yok. Yanyana kafeler uzanıp gidiyor. Kafe merkezi gibi bir şey. Sağda ben planlar içinde kaybolmuşken. Gelince çok işim olacak sanırım. İlginç fikirlerim var.

17 Kasım 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment