Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Big cat in the house

home3

This is the hostel. I’m staying here. It’s clean and comfortable enough. Electric water heater is a bit painful but the rest is fine.

Burası da burada kaldığım yer. En son kaldığım otellerden sonra ani bir düşüş oldu tabi ama yeterli konfor mevcut aslında. Sıcak su biraz problemli. Elektrikli ısıtıcı pek iyi çalışmıyor. Suyu çok kısık kullanınca ancak ısıtabiliyor. Onun dışında sabaha karşı biraz soğuk oluyor burada. Başka da problem yok.

home2

Do you remember this cat? Yes I woke up and it was in the house! I bought it from Antigua I remembered :) Oh my god, what the hell I did? I have no idea how I am going to carry this cat back to Turkey. :)

Sabah uyandım kafayı doğrulttum bu kedi bana bakıyordu. Antigua’dan aldığım dev kediciği nasıl taşıycam İstanbul’a bilmiyorum. Büyük bir hata etmiş olabilirim.

home1

Another things I bought from Antigua are these two Guatemalan pants.  They are super comfortable and I liked them a lot. Gonna wear them in everywhere for sure. Strange thing is even the Guatemalan people find wearing these strange. They are used to wearing jeans a lot. I love how India still keep wearing their traditional clothes in daily life.

Antigua’dan aldığım diğer şeylerse bu 2 Guatemala pantolonu oldu. Evde sokakta efil efil giyerim ben bunları. Çok rahatlar. Sevmediğim şey bunu giyiyorum diye sokakta bazı insanların çok garibine gitmesi. Adamlar kendi kültürlerine yabancılaşmış. Tek bildikleri şey kot giymek. Bu duruma üzülüyorum aslında. Hindistan’da kot giyiyor tamam ama kendi geleneksel kıyafetini de kullanıyor. Bizim Guatemalalılar ise Gringo olmuşsun sen diyorlar. Halbuki bu senin ülkenin kıyafeti, senin altındaki kot gringo icadı.

26 Şubat 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment