Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Best day in Bosnia

bestday1

Welcome to my best day in Bosnia. Sanja, Jasmina and me, we grab the selected lucky students from my lectures and had a great trip in Bosnia. We started from visiting important locations of Sarajevo.

Bosna Hersek’deki en harika günüme hoş geldiniz. Via Media’dan Sanja, Jasmina ve ben sunum yaptığım okullardan seçtiğimiz 5 şanslı öğrenciyi de yanımıza alarak harika bir gezi düzenledik. Öncelikle Saray Bosna’nın önemli mekanlarını ziyaret ederek başladık.

bestday2

This is the team for the trip we had. Well it was a great trip located in Sarajevo, Pocitelj and Mostar… We also danced everywhere we went but this is the time I started this funny thing. I was dancing in front of the cars that stopped in red lights. They liked the show :) So we decided to do it everywhere we go.

İşte gezi ekibi. Saray Bosna’dan başlayan gezimiz Pocitelj köyü ve sonrasında Mostar’a kadar uzandı. Gittiğimiz yer yerde de dans etmeye karar verdik. Bu karara neden olan şeyse sağda görüğünüz benim kırmızı ışıkta bekleyen arabalara yaptığım küçük gösteriydi.

bestday3

Here we dance again in the mountain. We were planning to go abandoned Olympics area but because of the heavy fog we cancelled it. :( It was one of the must see places for me and it’s a shame that I couldn’t go there in 3 weeks.

Saray Bosna dağlarla çevrili bir şehir. Ve dünyanın en güzel terk edilmiş mekanlarından biri var bu dağlarda: eski olimpiyat alanı. Burası mutlaka gitmem ve görmem gereken yerlerden biriydi listemde. 3 haftada buraya gidememiş olmak ne üzücü. Gene gidemedik çünkü ağır sis bastırdı ve önümüzü bile göremiyorduk. Oraya çıksak hiç bir şey göremeyecektik. O yüzden yarı yoldan döndük. Tabi öncelikle dans ritüelimizi gerçekleştirdikten sonra.

bestday4

Meet with Ado. He is an award winning director from Bosnia and he was the guy who was shooting our day. Via Media hired him to shoot a video like “A day with Designer on the road” I will also share it as soon as possible when the editing is finished. It was the first time I had an individual cameraman recording my trips during the trip. And it is also the first time that somebody else will do the editing for me. How awesome is this!

Kameramanım ve dostum Ado ile tanışın. Ado ödüllü genç bir yönetmen ve “Designer on the road ile bir gün” filmini çekmek için tüm gün bizimleydi. 3 senedir geziyorum hayatımda ilk kez bir kameramanım oldu. Ayrıca editing’i de onlar yapacak. Bütün gün kendimi gezi programı sunucusu gibi hissettim. İnsan onu bunu çekme kaygısı olmayınca ne güzel geziyormuş.

bestday5

After Sarajevo we came to Pocitelj. It’s a village all made of stone and has a unique Ottoman architecture. Only 15 families living here in the small houses located in mountains. No Mc Donald’s or no supermarkets here. Just pure nature and village life. Super silent and peaceful. It looks like a place out of this time period. It’s like a time travel to be here. Or teleporting into an Assassin’s Creed video game.

Saray Bosna’dan sonraki durağımız Pocitelj. Burası taştan yapılma Osmanlı mimarisinin hakim olduğu muhteşem bir köy. Dağlar üzerine kurulmuş bu şirin yerde sadece 15 aile yaşıyormuş. Migros yok Mc Donald’s yok. Burası günümüz dünyasının tüm kirlilikleri ve saçmalıklarından uzak bir yer. Zamanda yolculuk yapmak gibi. Doğal ve huzurlu. Sessiz ve barışçıl. Özgür ve özgün.

bestday6

Azra drawing sketches of the tower. Meanwhile I’m trying to get some nice pictures…

Resim öğrencisi Azra kalemi kağıdı çıkarıp tarihi kulenin bir eskisini çizmeye başlıyor. Bense çektiğim fotoğrafları kontrol ediyorum.

bestday8

Local people offered us some coffee and they took us a trip in the village. I think I will miss this coffee brakes in Bosnia.

Yerli halkın kahve ikramıyla kısa bir mola veriyoruz. Fincan fincan kahveler geldikçe gelmeye devam ediyor. Bosna Hersek’lilerin kahveye olan düşkünlüklerinden bahsetmiştim. Sanırım bu kahve araları burada en çok özleyeceğim şeylerden biri olacak.

bestday7

If you climb the tower on the right picture, you will see the view on left picture.

Sağdaki kuleye çıkınca soldaki manzarayı görüyorsunuz.

bestday9

A place where I can get lost and write my book. It’s a small village made out of stone and only 15 families living here. Perfect place to disappear! This village actually lives by the art. Well they have a system that many artists coming here and living for sometime. Village gives them accommodation and food and they create their art works here. They leave whatever they create and village has the economy to survive by selling these art works to art lovers.

Bu köye dünyanın her yerinden sanatçılar geliyor. Köy onlara barınak ve yemek veriyor. Karşılığında sanatçılar ürettikleri işleri burada bırakıyor. Köy bu eserlerin satılmasıyla ve turizm ile ayakta kalıyor. Yarın bu sistemi koordine eden insanla tanışacağım. Bakalım kitabımı burada yazmak için anlaşabilecek miyiz? Heyecanlıyım.

bestday10

Painting or Sculpting. No matter what kind of art you do. Village gives you the all materials you need. So you don’t carry stuff with you. You do your thing and enjoy your life in village. That’s super amazing for me because it’s almost the same thing with what I am doing with advertising agencies or design offices. So we will discuss possibilities about writing my book here.

Resim mi heykel mi? Her ne olursa olsun köy size sanatanızı icra etmeniz için gerekli tüm malzemeleri tedarik ediyor. Siz sadece sanatınızı yapıyorsunuz ve köyün keyfini çıkarıyorsunuz. Bu muhteşem bir şey çünkü neredeyse benim reklam ajanslarıyla yaptığım şeyin aynısı. Bakalım kitabı burada yazmam mümkün olacak mı?

bestday11

Here we are in Mostar. Mostar is an interesting place. Looks more national and unique. Maybe a bit smaller than Sarajevo but it’s more local and interesting.

Mostar çarşısı. Kumaşlar hediyelik eşyalar falan… Mostar ilginç bir yer. Saray Bosna’dan tabiki daha küçük ama bence daha yerel ve ilgi çekici. Mostar ayrıca Bosna-Hersek’te Hersek bölgesinin en büyük şehri.

bestday12

And the legendary Mostar bridge. This bridge has been destroyed by Croatians in war. But it’s reconstructed and that’s why it’s called as “New old bridge” today. The Mostar name also comes from this bridge and it has given the name to the city as well.

Hırvatlar tarafından savaşta yıkılan Mostar köprüsü aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. Öyle ki köprünün sulara gömülen taşları dalgıçlar tarafından çıkarılıp aynı şekilde tekrar kullanıldı. Bazı taşlar su altında uzun süre kaldığı için köprüde yeniden kullanılamasa da aynı şekillerde yeniden üretildi ve köprü bugünkü haline kavuştu. Bu yüzden köprüye “Yeni eski köprü” de deniyor.

bestday13

Mostar remembers Old Bridge on 20th anniversary of destruction like all the previous years and somebody jumped from the bridge again. No politicians were in the event. The bridge was destroyed in war 1993. But in 1997 it was reconstructed again with the helps of several countries including Turkey. The new Old Bridge connects riversides, but not people. It has been 20 years since the bridge was destroyed, and today politicians are still doing everything to keep people separated along ethnic lines.

Bosna Hersek’te ünlü bir köprü var adı Mostar. Bu köprü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 456 kalıp taş kullanılarak 1566 yılında inşa edildi. Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Tarihi boyunca köprüden atlayıp eğlenen gençler bunu bir gelenek haline getirdi ve köprüden atlayabiliyor olmak kadınlara kur yapmanın ya da cesaretlerini kanıtlamanın bir yolu haline geldi. 1993 yılında köprü savaşta yıkıldı ama 1997′de aralarında bir Türk şirketinin de olduğu bir grup şirket köprüyü aslına sadık kalarak yeniden inşa etti. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi’ne eklendi ve bugün hala köprünün iki tarafı arasında anlaşmazlıklar ve küslükler sürmekte, insanlar birbiri arasında alışveriş dahi yapmamaktadır. Hırvatlar nehrin batısında, Müslümanlar ise doğusunda yaşamaktadır. İşte bugün bu köprünün yıkıldığı günün 20. yıldönümüydü. Her sene yaptıkları gibi bu sene de köprüden atladılar. Hiç bir politikacının etkinliğe katılmaması da ilginçti.

bestday14

We had lunch in a very nice restaurant next to bridge. A giant beef with mushroom sauce was my choose.

Köprü kenarında güzel bir restoranda kocaman porsiyonları olan süper bir öğle yemeği bizi bekliyordu. Mantar soslu dev biftek benim seçimimdi.

bestday15

Views from the bridge.

Köprüden bakınca görülen manzara budur.

 

bestday16

Turkish dance in Mostar baby!

Dans rituelini burada da yaptım tabi.

bestday17

Then some more students came to restaurant to meet with me. They asked me questions about my trip and we shared ideas together. They are mostly programming based students but it was also very nice that even programmers are interested to know more about me and came here to talk with me. After the talking session we had a group picture in tower.

Mostar’lı üniversite öğrencileri şehirde olduğumu duyup restoranı bastılar. Bu öğrenciler genelde programcı falan ama onlarla sohbet etmek ve fikirleri paylaşmak benim için çok özel bir andı. 1-2 saatlik muhabbetin ardından köprüde toplu fotoğraf çekindik. 

10 Kasım 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment