Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Anatoli restaurant

Uuuu I love old Alfa Romeo’s a lot and I found a car dealer full of these wonderful machines. I am sure they have tons of problems but they still look sexy.

Waşş, bu eski Alfa’ların hastasıyım. Çok problemli araçlar oldukları ise bir gerçek. Hele bu eski modellerin kesin yüzlerce sorunu vardır ama hala çok seksiler.

African trees against new skyscrapers.

Bazı ağaçlar resmen şehrin ortasında jungle havası yaratıyor.

It’s a beautiful day to have a walk today. These are more commercial places of Cape Town.

Yürüyüş yapmak için harika bir gün.

And look what I found at evening time just passing by Napier street. It’s a Turkish restaurant in Cape Town named Anatoli. I stepped in and met with the owner Mr. Tayfun Aras.

Napier sokağından geçerken bir de ne göreyim. Cape Town’da bir Türk restoranı. Tabi ki içeri girip bir bakmak istedim. Mekanın sahibi Tayfun bey çok güler yüzlü biri.

Restaurant is covered with lots of Turkish stuff.

Her yerde Türkiye’den eşyalar ve kültürel malzemeler var.

Food is super nice. They have Turkish breakfast, kebabs and even rakı and lots of meze here. I told about my story to Mr. Aras. He is amazed with my adventures and he ordered a free dinner to me. It was good to eat nice Turkish food after a long time with somebody speaking Turkish here in Africa. After dinner we also had a glass of raki together and he told me his story too.

Yemekler harikalı. Poğaça, sigara böreği, simit, gözleme, çay, kebaplar hatta rakı ve her tür meze bile var burada. Tayfun abiye hikayemi anlattığımda çok etkilendi ve beni daha çok dinlemek istedi. Bana güzel bir akşam yemeği ısmarladı. Yemekten sonra da birer kadeh rakı içip muhabbet ettik. Uzun süreden sonra Afrika’da Türk yemeği yiyordum, Türkçe konuşuyor, bir Türk ile rakı içiyordum. Çok hoştu gerçekten. Tayfun abinin hikayesi de gayet ilginç.

Mr. Aras was working in Marmaris Turkey and selling Turkish carpets to mostly foreigners. Her wife was came to his shop years ago and bought a carpet from him. That’s how they met for the first time. Then lots of things happened but I can’t write the whole story here. But it’s quite interesting. If you pass by the Napier street, just get in and say hello from me. He will be happy :) During their marriage Tayfun and his wife lived in Turkey and South Africa depending on time and their needs. Now he is here in Cape Town and have this nice restaurant. I am happy to meet with him and listen these kind of interesting life stories. For the free Turkish dinner and the things you told me about life thanks a lot Tayfun abi..

Tayfun abi Marmaris’te Türk halısı satan bir esnafmış. Eşi zamanında ondan gelip halı almış bir Güney Afrikalı.  Evlilikleri boyunca zaman zaman Türkiye’de zaman zaman Güney Afrika’da yaşamayı tercih etmişler. Şimdi Tayfun abi burada. Cape Town’da yaşıyor ve bu restoranın sahibi. Yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin derim. Benden de selam söyleyin kendisine. Sevgiler Tayfun abi. Yemek için teşekkürler.

25 Ekim 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment