Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

About Tirana

books

This is the bridge where you can buy any kind of books. If it is not rainy, you can see hundreds of books here everyday. It looks amazing.

Eğer yağmurlu bir gün değilse bu köprüde aynen böyle yüzlerce kitap göreceksiniz. Her gün kitaplarla donatılan bu köprü yol üstünde bir açıkhava kütüphane gibi.

museum1

City museum. Tell a lot about the history of Albania. Architecture, items used in old times and even old weapons used in the wars can be seen here.

Şehir meydanında bulunan bu müzede Arnavutluk mimarisinden sanatına, günlük yaşam kıyafetlerinden eşyalarına her şeyin örneğini gözlemlemek dönem dönem görmek mümkün.

museum2

Some more scenes from the museum.

Müzeden görüntüler.

partyhard

A street when I was going back to my hostel to drop my bag in white night. White night is the night when Albanians celebrate the independence day. They have 2 independence day actually. One is for leaving the Ottoman Empire. Other is for sending Germans from their territory. In white night, all the bars are open till morning and most of the cultural activities are half price or free. Opera, theater, cinemas and concerts are all open with special prices as well as bars and clubs.

Arnavutluğun kurtuluş gününde otele dönüp çantayı bırakmak için yürürken telefonumdan çektiğim bir fotoğraf bu. İki gün üstüste bağımsızlık günü kutlanıyor. Biri Osmanlı imparatorluğundan ayrılışları öbürüyse Alman ordusunu topraklarından def etmeleri için kutlanıyor. İlginçtir ikisinin arasında yıllar dahi olsa aynı ay ve peş peşe gelen tarihlerde olmuş olaylar. Kasım ayının 28′i ve 29′u Arnavutlukta bağımsızlığı kutlama günleri. Bu aynı zamanda iyi parti günleri de demek. Çünkü bu iki gün white night olarak biliniyor ve hayat hiç durmuyor. Sinemalar, konserler, tiyatrolar ve müzeler ya bedava ya da indirimli servis veriyorlar. Tüm bu kurumlar barlar ve diskolarla birlikte sabaha kadar çalışıyor.

08 Aralık 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment