Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

A trip with an old friend

trip1

Sunday after the bike trip we came to David’s company and took his old friend from the garage. It’s an old VW minibus. He is renovating it slowly. It works pretty good and doesn’t have big problems.

Pazar günü bisikletle David’in iş yerine geldik ve garajdan bir eski dostu aldık. David’in yenilemeye devam ettiği VW minibüs. Çok önemli sorunu olmayan minibüsün bir takım kozmetik işleri kalmış. Onun dışında önemli mekanik aksamların bir çoğu değişmiş durumda.

trip2

Since the engine is quite old it is a bit slow but David is planning to change the engine with a 2007 Jetta engine.

Sadece motor biraz eski. Çalışıyor ama güçten düşmüş. Biraz yavaş, ağır kanlı. 2007 Jetta motoru takmayı düşünüyormuş David ama pahalıymış birazcık.

trip3

Do you see these shoes hanging on the lines? Well according to an urban myth these shoes are there to tell there is a cocaine seller in that place. So people understand and recognize the places that they can buy cocaine.

Guatemala’nın arka sokaklarındayım. Tellerde ayakkabılar görüyorum. Bir efsaneye göre bu ayakkabıları gördüğünüz yerler kokain satılan bölgelermiş. Ayakkabılar yerleri işaretlemek ve biz buradayız diye müşteriye bilgi vermek amaçlıymış.

trip4

Scenes from the streets of Guatemala city.

Guatemala city sokaklarından görüntüler. Duvarlara resmedilen bu reklamları seviyorum. Orta Amerika ve Güney Afrika’da bol bol var bunlardan ve ortama değişik bir hava katıyorlar.

trip5

This is the national theatre you see at left picture. Which is named as “Centro Cultural Miguel Ángel Asturias” commonly called “Teatro Nacional”, is a cultural center in Guatemala City, Guatemala. It is located in the Centro Cívico (Civic Center) of the city and was built in the same place of the old Fuerte de San José. Its form, which emulates a seated jaguar, stands out from the adjacent buildings. The complex, which was designed by architect and artist Efrain Recinos, was completed in 1978. I think it also looks like a cruise ship.

Sol fotoğraf “Teatro Nacional” adıyla bilinen ulusal tiyatro ve performans salonu. 1978′de sanatçı ve mimar Efrain Recinos tarafından inşa edilmiş. Bir jaguarın oturuşu şeklinde tasarlanan bina bence bir cruize gemisine de benziyor.

trip6

Parking the old friend.

Eski dostu yalnız bıraktık.

trip7

Then we walked to the city center. Where you can see lot’s of old buildings and museums. The weather was sunny and nice but a little bit windy. Makes you feel cold a bit.

Sonra yürüyerek şehir meydanına geldik. Tarihi binalarla çevrelenmiş bu meydanda lokal her şeyi bulmanız mümkün. Bir çeşit halk pazarı.

trip8

Magicians, photographers, local spices, aromas, fruits and souvenirs…

Sihirbazlar, fotoğrafçılar, lokal baharatlar, farklı tatlar, meyveler ve hediyelik eşyalar…

trip9

Scenes from the Guatemala City center.

Guatemala City merkezinden görüntüler.

trip10

Do you remember this picture? Well it’s taken here :) Here is a behind the scenes photo.

“This is guatemala” fotoğrafının çekildiği yer burasıydı. İşte kamera arkası görüntüsü.

trip11

Silver cop and scared kids.

Gümüş polis. Çoluğu çocuğu korkutup eğleniyor.

trip12

Not much as Brazil or Argentina but street bands are all around here as well.

Sokak performansları önemli burada. Brezilya ya da Arjantin’deki kadar olmasa da sokaklarda sanatçılara, grafiticilere rastlamak mümkün.

trip13

We were looking for a place to eat something. David, Kiki and Carol we all went to a local pizza and pasta shop. Ate delicious nice lasagnas  In the same place where this restaurant is, there was a toy shop which collects old stylish toys and figures. I always enjoy to see this kind of places.

Yiyecek bir şeyler arıyorduk ekipçe. Ünlü bir yer var dediler bir hanın içinde gittik ki hanı kapamışlar o yalan oldu. Sonra gene lokal başka bir yere gittik, pizza ve makarna üzerine bir restoran. Burada güzel lazanyalar yedik. Aynı hanın içinde bir de böyle bir oyuncakçı gördüm. Eski oyuncakları toplayıp satıyormuş. Çok ilgi çekici bir yerdi.

trip14

There was 3 chairs per table in the restaurant. But we were 4 people so I wanted to get a chair from another table. I pulled the chair but it didn’t come. :) Then I saw that they are all chained to tables. :) And this is baby Veronica at right. Daughter of Kiki and David. She is very energetic and she has to move. She doesn’t let us to sit in the same place for long time. :) I think she will be a big traveler when she grows up.

Restoranda her masada 3 sandalye vardı. Biz 4 kişi olduğumuz için yan masadan boş bir sandalyeyi çektim. Çektim ama zınk diye kalakaldım. Meğer masaya zincirlemişler sandalyeleri. Biz de içeri geçtik oturduk 4 kişilik bir masaya. Sağ fotoğrafta Kiki ve David’in kızı Veronica’yı görüyorsunuz. Veronica aslında uslu ama biraz enerjik bir bebek. Aynı yerde durmamıza ya da oturmamıza çok sinirlenen Veronica huysuzlaşıp ağlamaya başlıyor. Ne zaman harekete geçilse o zaman susup eğlenmeye devam ediyor. Büyüyünce büyük gezgin olacak bu kız benden söylemesi.

25 Şubat 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment