Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

A quick tour in the city of Tirana

view3

This is peace bell made by bullet shells used in the war. Built by the children of the Catholic Zadrima community. Shells of bullets from 1997 were melted and used to build the bell.

Savaştan sonra ortalıkta kalan mermi kovanlarını toplayan çocuklar bunları topluca eritip işte bu çanı üretmişler. Barış çanı.

view2

The pyramid of Tirana. International Center of Culture was a museum in Tirana, Albania, that was opened on October 14, 1988. Formerly known as “Enver Hoxha Museum.” This pyramid-shaped structure was designed by the daughter and son-in-law of the late communist leader Enver Hoxha. The guy who banned religions and made Albania the first atheist country of the world. It served as a museum about his legacy, but after 1991 it became a conference center and an exhibition venue. Today it is abandoned and nothing going on inside. Outside is full of graffitis and messages to the world.

Tiran piramidi. 1988′de müze olarak açılan bu piramid Enver hoca’nın damadı ve gelini tarafından inşa edildi. Enver Hoca müzesi olarak uzun süre kullanılan bina savaşta karargah olarak kullanıldı. Daha önce de anlattığım gibi Enver Hoca Arnavutlukta dinleri yasaklayıp burayı dünyanın ilk ateist devleti haline getiren kişi. Bunu yapmasındaki nedense insanların sadece onu tanrı olarak görmelerini istemesi ve dinlere değil sadece ona itaat etmelerini istemesi. Keza bunu başarmış da. Burada tanıştığım bazı insanlar biz küçükken dinlerden haberimiz yoktu Enver hoca vardı başımızda diyor. O ortadan kalkınca öğrenmişler bazı şeyleri. İlginç bir olay hakkaten.

view1

Of course I climbed to the top of that thing!

Ve tabi ki tırmandım bunun tepesine. Kaçırmam!

protests

“Import some balls instead of trash” Thats what our banner says in the protest in the city center of Tirana. We are protesting the prime minister for not saying no to chemical weapons in Albania. Russia and USA are looking for a place to defuse chemical weapons of Syria. I have no idea why they don’t defuse it in Syria?

Akşama protesto var. Suriye’nin nükleer silahlarını Arnavutluk topraklarında yok etmek istemiyoruz. Arnavutluk kimyasal silah çöplüğü değil diyoruz. Pankartımız da diyor ki “Import some balls instead of trash”

park

A bunker from the war times at left. Picture in the middle is a piece of Berlin wall. Have no idea why it is here or how it came here. The statue on right is Ismail Qemal Bej Vlora was a distinguished leader of the Albanian national movement, and founder of the modern Albanian state as its first head of state and government.

Solda savaş zamanından kalma bir sığınak var. Hemen yanında ise Berlin duvarının bir parçası duruyor. Bu parça neden burada ya da nasıl gelmiş en ufak bir fikrim yok. En sağdaysa Türkçe adıyla İsmail Bey heykeli var. Arnavutluk devletinin kurucusu.

hostel2

Came back to hostel Propaganda. The decoration here is quite moody and interesting.

Hostele döndüm. Oda dışında da biraz gösteriyim size burayı. Dekorasyon iyi. İnternet gelip gitmeli, geceleri biraz soğuk oluyor. Odalar temiz ve güzel. Televizyon yok ama ihtiyaç da yok. Şu kartonpiyer denen şeyden oldum olası nefret etmişimdir ama bi sürü olunca bi hoşuma gitti nedense. İlginç geldi bana böyle olması. Yani nefret ettiğim bir şeyden daha çok olunca hoşuma gitmesi ironik bir durum.

hostel1

Corridors of Propaganda hostel.

Hostelin koridorları… Komünist liderler ve döneme ait eşyalar her köşede.

gallery4

National art museum of Tirana.

Tirana ulusal sanat müzesi önünde çizim yapan sanat öğrencisi kızcağız.

gallery3

I came here with no expectations. But it was much better than most of the museums I have seen in other countries. There are very old and important art works belongs to communist era. Most of them looks amazing and they are all made by Albanian artists.  I couldn’t take much pictures since the security came and asked me not to take pictures but anyway. It was good and I advice you to visit it if you make your way to Tirana one day.

Buraya beklentisiz geldim hatta bir beklentim varsa bile bu beklenti sıkıcı bir sanat müzesi gezeceğime dair bir beklentiydi belki. Fakat burası beni çok şaşırttı. Hemen hemen her ülkede bir çok müze gezdim ve burası bir çoğundan çok daha iyiydi. Uzun süredir bir sanat müzesinden bu kadar keyif almamıştım. Video artlar bıdı bıdılar değil saf geleneksel sanat var burada. Resimler heykeller yüzlercesi ve hepsi Arnavut sanatçılar tarafından yapılmış. Komunist dönemi ya da öncesini yansıtan ve o dönemin işleri. En güzellerinin fotoğrafını çekemedim çünkü güvenlik gelip çekme bakıyım hımmm diye azarladı. Yolunuz Arnavutluğa düşerse gezin burayı. Gerçi çoktan bu eserler yerine başka şeyler gelmiş olur.

gallery2

Some paintings from the old times when Ottoman Empire was in the region. At right you see Albanians fighting with Ottoman forces.

Osmanlı imparatorluğu’nun buralarda olduğu dönemi yansıtan bazı resimler. Sağdaki tablo Arnavutluk ve Osmanlı güçlerinin savaşını resmediyor.

gallery1

Scenes from the museum.

Müzeden görüntüler.

designoverview

Another day after work. Me, Marcel and Lavin 3 designers from the agency came to Design overview. An event for designers in Tirana. It was too late and the event was already organized so I couldn’t talk here. But probably they will call me for the next years event. Last years of my life I was always on the stage in this kind of events running from talk to talk. So I felt a bit weird when I was just watching the show.

Başka bir gün iş çıkışı Lavin, Marcel ve ben ajansın 3 tasarımcısı olarak “Design Overview” adlı tasarım seminerine katıldık. Bu sene benden habersiz oldukları ve tüm program çoktan ayarlandığı için burada konuşamıyorum ama gelecek sene sahnedeyim. İlginç olansa son yıllarda o kadar çok sahnedeydim ki izleyici koltuğunda oturup programı izlemek bi garip geldi. Bu arada yarın burada da bir tasarım üniversitesinde konuşma yapacağım.

bookfair2

Book fair in Tirana. Mostly Albanian books. So I had a look and got out.

Kitaplar Arnavutça olunca bakıp çıktım.

bookfair

There is always a limo waiting in front of the book fair. I learned that it’s for rent.

Kiralık limuzin. Kitap fuarı önündeydi. Kiralamadık.

bikes2

Prime minister of Albania is a painter. He is running a campaign to color buildings to make them look better. One example is on left. Right one is a billboard with wheels. Brands rent these billboards and some people take them around the city. Interesting medium.

Arnavutluk başbakanı aslında eski bir ressam. Binaları renklendirmekle ilgili bir kampanya da yürütüyor ve bunu destekliyor. Solda bir örnek görüyorsunuz. Sağdaki de tekerlekli reklam panosu. Markalar bu bisikletleri kiralıyorlar. Görevli kişiler reklamınızı şehirde gezdiriyorlar. Hedef kitlenize göre semt seçmek de mümkün.

bikes

Albania is interesting because there are bike roads in most of the sidewalks, there is also this bike renting system where you can take or leave it in any station. But meanwhile some other standard things for this generation is not here. So it’s weird and surprising to discover all these things.

Şu bisiklet kiralayıp duraklara bırakabilme olayı buraya da gelmiş. Harika bir olay pek tabi. Bir çok konuda tekleyen ve daha bir çok şeyin gelmediği bir ülke olarak bunun gelmiş olması ve kaldırımlarda bisiklet yollarının olması şaşırtıcı olaylardan bazıları. Kimi şeyler oturmuşken çok basit diyebileceğimiz bir çok şeyden eser yok. Garip bi ülke burası.

19 Kasım 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment