Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Works in Havas

My first project in Citroen team was a different one. A pizza box advertising. It’s quite popular in Brazil. I think Brazilians seeing everything as a new advertising medium. This project was all about Citroen after sale services. We wanted to tell that “Citroen after sales is fast and easy as ordering a pizza”  First option is a Citroen key on a tray. When you hold this box you fell like you are actually holding the tray.

Havas’da ilk işim Citroen için pizza kutusu reklamları hazırlamaktı. Amaç arabalardan çok satış sonrası servisi tanıtmak ve insanlara Citroen servisinin pizza sipariş etmek kadar sorunsuz ve hızlı olduğunu anlatmak. İlk versiyon kutunun ön kapağına hazırladığımız bu grafik. Tepsi üzerinde bir Citroen anahtarı. Kapınıza gelen pizzayı, pizzacıdan teslim alırken ister istemez yemek tepsisini tutuyormuşsunuz gibi bir his yaratıyor ve Citroen servisinin güvenilirlik imajına destek veriyor.

Second option makes you feel like you hold a steering wheel of Citroen. Our headline also tells that your car will be ready till you finish your pizza.

İkinci versiyonda ise kutunun üzerinde bir direksiyon var. Bu sefer kutuyu alırken direksiyon tutuyormuşssunuz gibi oluyor ve başlığımız pizzanızı yiyene kadar arabanızın hazır olacağını söylüyor.

My favorite is third option. We print a scale model of legendary Citroen CV2 on the box and tell that: We can re-build your real car till you can finish this mock up. It’s a kind of race against the Citroen Service :) I drew the bluprint of CV2 in illustrator for this one.

Üçüncü versiyon ise benim favorim. Burada kutunun kapağına insanların kesip yapabileceği bir maket hazırladım. Citroen’in en ünlü ve klasik aracı olan CV2′yi illsutrator’da çizerek hazırladığım bu maket aslında Citroen servisleriyle küçük bir yarış oyunu gibi. Siz bu maketi yapana kadar biz gerçeğini yapıyoruz diyen servisiniz maketi yapma sürenizden daha kısa zamanda aracınızı size teslim edeceğini vaad ediyor.

These are some of the early ideas. I was thinking about printing the inside box as well. But then they said it’s gonna cost much more. So We transformed some of the ideas to a more minimal way.

Aslında başlarda kutunun içine de baskı yaparız diye planlıyordum. Sonra fikirleri beğendiler ama tüm kutuya baskı yapmanın maliyeti büyük oranda arttıracağından endişe ettiler. Ben de seçtiğimiz bazılarını sadece ön kapağa uyarladım.

A print ad for Citroen. Your car is a part of your family.

Citroen için çalıştığımız bir dergi ilanı. Arabanız ailenizin bir parçası.

A shopping mall stand for Citroen dealers. Actually I came up with much more crazy ideas such as projection mapping on a Citroen from the headlights of another Citroen. However They are about to build these stands in hundreds of shopping malls and it’s not the Citroen itself paying for these. Since dealers are about to pay they can’t go for expensive or complicated stuff. They asked for a simple stand where beautiful girls can tell about the cars and promote. However I came with the idea “Stig” You know “Stig” from UK based TV show “Top gear” Let’s put a racing man with helmet there instead of girls, or girls can be a plus to Stig man. Stig is just an example. It doesn’t even have to be white as Stig. Anyways we also worked on a campaign for Citroen Aircross model however agency told me not to publish it yet. Since it’s an unpublished important campaign. It’s not a good idea to share it in my blog.

Citroen satış bayileri Sao Paulo alışveriş merkezlerine stand kuracakmış. Aslında ben araba farlarını projektör lensiyle değiştirip projection mapping yapalım gibi ilginç teklifler sundum ama bayilerin kendi cebinden karşılayacağı bir orjanizasyon için pahalı geldi ve basit bir stand istendi. Kızlar olsun arabaları tanıtsın falandı niyetleri. Kızlara ek olarak Tog gear’daki “Stig” gibi bir tiplememiz de olsun bence ortamda diye bir fikir sundum. Beğendiler. Çakması da olsa Stig Sao Paulo’ya gelecek :) Bunun dışında bir de Citroen Aircross modelinin Brezilya kampanyasını çalıştık ama tabi onlar yayınlanmadan önce blog’da paylaşmam sakıncalı.

09 Aralık 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment