Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Walking around Berlin

germany12

These bears are a kind of mascot for the Berlin city. There are many of them with different patterns in different sizes.

Bu ayıcıklar Berlin’in maskotu. Rengarenk desenleri ve farklı boyutlarıyla hemen hemen her dükkanda karşınıza çıkıyorlar. Sokaklarda da dev boyutta olanları var.

germany13

Magnet wall! I bought one. Yes only one because I hate when I pay 4-5 euros per magnet. :) And panoramic postcards at right.

Magnetler çok çeşitli ve kaliteli. Orjinal fikirler var malzemeler iyi falan ama 4-5 euro fiyatları olunca 1 tane almakla yetiniyorsunuz. Koleksiyon olmasa onu da almazdım belki. Sağda panoramik kartpostallar.

germany14

The Trabant is a car that was produced by former East German auto maker VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau in Zwickau, Saxony. It was the most common vehicle in East Germany, and was also exported to countries both inside and outside the communist bloc. It was made of recycle materials mostly taken from Russia and it was a social statue symbol to have this car. People were splitted as two parts. The ones who have a Trabant and the ones don’t have them. Even if you want to buy one of these cars, you had to wait 12-13 years to have. So it was really hard to have one of these cars.

Trabant, Doğu Almanya yapımı otomobil. Sahip olmak yıllarca beklemeyi gerektirirdi. Adını üretime başladığı yıllarda uzaya fırlatılan Sputnik’ten alan ve Almanca uydu anlamına gelen Trabant’ın üretimine 1957′de başlandı. Halk arasında Trabant’ı olanlar ve olmayanlar diye bir ayrım vardı. Trabant’ı olanlar şanslıydı. Zira Trabant’a yani Almanya’da halk arasındaki adıyla Trabi’ye sahip olmak o kadar kolay değildi. Trabi sahibi olmak için önce devlete bu talep iletiliyor daha sonra da teslimat için sıraya giriliyordu. Alıcılar oluşturulan listelerde sıranın kendilerine gelmesi için ortalama 12-13 yıl bekliyordu. Solda da benim favori araçlarımdan Jaguar E-type plakası görülmekte. 

germany15

Another symbol of Berlin is pictogram of the traffic lights. To be honest I didn’t like it when I just arrived to Berlin. But in one week, I really started to love them. I think they fit with the city very well. There are some shops where you can find anything made with these pictograms. They are special to Berlin.

Berlin’in bir diğer sembolü de trafik lambalarında bulundan piktogramları. Şehre ilk geldiğimde pek beğenmediğim daha sonra burada 2-3 gün geçirdikten sonra alışıp çok sevmeye başladığım bu işaretler bu şehre özel ve bence şehirle güzel örtüşüyorlar. Bu piktogramlarla aklınıza gelebilecek her şeyi üreten bir de dükkan var. Pazarlamanın böylesi.

germany16

This is the shop I was talking about. And right photo is a museum. It is located in the middle of the waters. So people know it as “museum island.”

Solda bahsettiğim dükkan sağdaysa ada müzesi olarak bilinen müze. Etrafı sularla çevrili olduğu için ona bu ismi takmışlar.

germany17

Hackescher Markt area is full of restorants and nice places to visit.

Hackescher Markt denen güzel semt, hoş restoranlarıyla tavsiye edilir.

germany18

Grandpa making balloons for us to have fun!

Baloncu dede. Çocukların neşe kaynağı. Sigara dumanını balonlara doldurup beyaz balonlar da yapabiliyor kendisi.

germany19

Walking under the columns at night. Musicians performing on the streets of Berlin and I am looking around in the city as a lost guy no body gives a shit about.

Gecenin bir yarısı sütunların arasından yürüyor Berlin’i keşfediyorum. Sokakta müzisyenler şarkılarını söylüyor. Kafelerden Almanca konuşmalar yükseliyor. Ben herkese bakıyorum, yürürken gözlemliyor, kayboluyorum. Nasılsa sonra S bahn’a binip eve gidebilirim. O yüzden sadece yürüyorum bilmeden.

germany20

People of Izmir… There is a Dungeon here as well :)

İzmir gençleri, bakın Berlin’de ne var :)

germany21

Another balloon man here.

Bir başka baloncu arkadaş.

germany22

Germany is quite good at bakery. Breads are super tasty.

Ekmek konusunda harika mekan burası. Ne ekmekler var, ban zeytinyağına ye bütün gün.

germany23

Almost all the Taxis are Mercedes here and they are pretty new models though.

Taksiler hep yeni model Mercedes’ler burada. İlginç

germany24

My sticker cards keep sticking around the city.

Sticker kartlarım şehrin ücra köşelerine sızıyor.

germany25

Sometimes the walls are a bit well painted here :)

Bazen duvarlarda boş yer bulunmuyor.

germany26

Design books are not so expensive. Another interesting thing about Berlin is, there are some other places in every shop. Like this art gallery behind the book store. Or gambling area at the back of kebap restaurant, or city museum behind the souvenir shop. Many things like that. Small secret surprises.

Berlin’de her dükkanın arkasında başka bir olay var. Mesela bu kitapçının arka tarafı bir sanat galerisi, kebapçının arkası kumar makineleri dolu, hediyelik eşya satan mağazanın içinde küçük bir müze var vb.

germany27

Another graffiti and a nice street.

Gene hoş bir sokak ve güzel bir grafiti.

germany28

Scenes from Berlin nights.

Berlin gecelerinden görüntüler.

germany29

Berlin has interesting moods. It can be very underground, gothic and mysterious but it can be very naive and romantic as well.

Berlin’in bir çok yüzü var. Karanlık, yeraltı, gizli kapaklı bir Berlin mi yoksa romantik ve ışıltılı bir Berlin mi istersiniz? Berlin’inizi nasıl isterseniz isteyin her tür Berlin burada mevcut.

germany30

Shop displays.

Vitrinler vitrinler…

germany31

This was a three floor gigantic book store that I lost myself in. Seriously I couldn’t exit from there a couple of hours.

Burası bir kaç saat kendimi kaybettiğim bir kitapçı. Çıkışı bulamadım mı yoksa gerçekten bulmak istemedim mi bilmiyorum ama 3 katlı bu dev kitapçı gönlümü güzel çeldi.

01 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment