Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Waling around Kreuzberg…

germany32

This is Kreuzberg. Where most of the Turkish people live in Berlin. This place is like a small sized Istanbul with many Turkish named shops and people. Even on streets you often hear Turkish instead of German language.

Burası da Kreuzberg. Berlin’de ki Türklerin genel olarak yaşadığı semt. Sokaklarda Almanca’dan çok Türkçe konuşmalar duyacağınız minyatür bir İstanbul. Dükkanların isimleri de hep Türkçe.

germany33

Steets of Kreuzberg.

Kreuzberg sokakları.

germany34

A street concert happening with Turkish instruments.

Türk çalgılarıyla küçük bir konser.

germany35

Steets of Kreuzberg.

Kreuzberg sokakları.

germany36

A custom bike shop where you can custimumize your bike or buy a new one. You can choose every part of your bike.

Kendi özel bisikletinizi en küçük parçasına kadar seçerek toplayabileceğiniz bir dükkan. Ne bisikletler var akıl alıyor vallahi.

germany37

The famous old Bridge in Berlin named “Oberbaumbrücke” Crossing the River Spree, the original bridge known as the Oberbaumbrücke was built in the early 1700s and was a small wooden structure. The tiny bridge was modified in 1879 to accommodate heavier traffic and became the longest bridge in Berlin, at 154 meters. As Berlin grew, however, the bridge was still not big enough for the city’s swelling population. Plans began for a new bridge, which would open in 1896. As the city considered plans for the new bridge, they decided that it should accommodate not only pedestrians and road vehicles, but also the new U-Bahn (subway) that was being planned for the city of Berlin. The middle section of the Oberbaumbrücke was blown up during World War II to stop the Red Army from crossing. After the war, the bridge was repaired and served to connect the American and Soviet sectors of the bridge. When the Wall came down in 1989, the bridge would soon come to represent the reunification of Germany. Restored to its former glory, but with a new steel middle section, the bridge reopened in 1994, just in time for the fifth anniversary of the fall of the Berlin Wall.

Oberbaumbrücke Berlinde ki en meşhur ve gösterişli köprü şüphesiz. 1700′lerde tahtadan derme çatma bir köprü olan Oberbaumbrücke 1879′da daha çok aracın ve yayanın geçebilmesi için küçük bier geliştirilme süreci yaşadı ve böylece Berlin’in en 154 metre ile en uzun köprüsü oldu. Zamanla Berlin’e yetmemeyen başlayan köprü 1896′da yeniden inşa edildi. Bu sefer üzerinden araçlar ve yayalar dışında bir de metro hatta geçecekti. İkinci Dünya Savaşında orta kısmı havaya uçurulan köprü doğu ve batı berlin’i birbirinden ayırdı.  1994′de son haline ulaşan köprünün havaya uçurulan kısmı çelik konstrüksiyonla yeniden yapıldı.

germany38

GTA 5 is out and I am on the road, Shit! Will be sticked to it as soon as I am back in home.

GTA 5 çıktı ben yollardayım. :( Eve döner dönmez yapışmalı.

germany39

This is the pedestrian part of the Oberbaumbrücke bridge.

Oberbaumbrücke köprüsünün yayalar için olan bölümü.

02 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment