Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Village museum

village1

I think one of the most enjoyable and nice places to see in Bucharest is the Village Museum.

Bükreş’te gezdiğim onca yerden en güzeli belki de burasıydı. Köy müzesi.

village2

The Village Museum is an open-air ethnographic museum located in the Herăstrău Park of Bucharest showcasing traditional Romanian village life.

Village Museum isminden de anlaşılacağı üzere bir köy müzesi. Yani Romanya’da köy yaşamı nasıl oluyor bu insanlar ne yiyor ne giyiyor onu anlatan bir yer. Oldukça güzel ve gezmesi eğlenceli. Bükreş’e gelirseniz Herăstrău parkına zaten gelirsiniz mutlaka. Burası da onun hemen yanında olduğu için zaten atlamayacaksınızdır.

village3

I would like to give anything to live like this. I think I am not a city guy any more. I don’t know what is wrong with me but I hate gigantic cities. Maybe it’s because I am from Istanbul and I am sick of it. Traffic, people and noise all the time. I don’t need them. I want peace, couple of nice people, some beer and some paints to make art in the garden. I hate the fact that we have to earn money.

Mesela burada bıraksınlar beni yaşayım ben. Bahçede dev tuvallere resim yapıp şarabımı içiyim. Ben artık böyle hayatlara özenir oldum. Büyük şehirler, plazalar falan hiç çekmiyor beni. İstanbul’dan bıkmış olmamdan mıdır nedir, büyük şehirler hiç beni cezbetmez oldu. Nerde şirin, yaşaması kolay ve doğa harikası yer, ben istiyor orada yaşamak.

village4

Real Romanian girls vs Romanian Barbie girls.

Gerçek Romanya kızları Romanya’nın Barbie kızlarına karşı.

village5

Buying traditional clothes all around the world is my thing. I just love to wear them in daily life. And here is my new shirt from Romania.

Geleneksel kıyafetleri alıp günlük hayatta giymek en zevklisi, en güzeli. Bu kadar orijinal şeyleri neden giymez insanlar anlamıyorum.

village6

Another beautiful day ends with the traditional dances of Romania. A guy making wine by crushing grapes at the corner. Since he does it with bare foot I don’t try the taste but It’s better not to drink since I need to wake up early tomorrow morning. It’s time to go. Berlin calling…

Bir başka güzel Bükreş gününün de sonuna Romanya geleneksel danslarıyla gelmiş bulunuyoruz. Sahnenin köşesinde çıplak ayakla üzüm ezen bir abi var. Şarap yapıyorlar köşede. Şarkılar söylüyorlar. Katılıp onlarla içmemi istiyorlar ama gitmem gerek. Adamın ayaklarından mı yoksa sabah erken kalkmam gerektiğinden mi bilmiyorum ama gidiyorum işte. Yeni bir macera var önümde. Berlin çağırıyor…

24 Eylül 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment