Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Toledo

toledo1

Toledo is a frozen food brand. They do salami and sausages mostly and they have 3 different types in their product range. Elite, healthy and family. Elite is more like an expensive but the best quality thing. Healthy is the one with low fat. Family is the standard series product with normal pricing. Agency did these print ad samples for the new brand look of the brand. They were changing everything. The way packages look and the entire way of communication. However client didn’t like them cause the food is not visible on the ads. They want to show their products and let people want to eat them. They want to trigger hunger effect on people.

Toledo diye bir müşterimiz vardı Guatemela’da. Salam sosis ağırlıklı ürünleri olan bir gıda şirketi Toledo. 3 farklı çeşitle ayırmış ürünlerini. Elit olan daha pahalı ve kaliteli ürünlerken, diyet ve aile temalı ürünleri de mevcut. Tüm ambalajları ve marka kimliğiyle birlikte iletişim tarzını da değiştiren marka için ajansın çalıştığı örnek ilanlar üsttekilerdi. Ürünler gözükmediği için müşteri bu örnekleri beğenmemiş. İstiyormuş ki ilanlarımızda ürünler ön planda olsun. İnsanlar bunları yemek istesin falan filan.

toledo2

Since they wanted to show the products I changed the layout idea with a table, a plate for the food and some side items to give the idea of the life style feeling of the product ranges. These works are all simple drafts and they will be finalized with real photo shoot with a professional cook and food photographer. From left to right, business icons for the elite one. Sport items for the diet one and family items for the family one.

Hal böyle olunca ben de layout’u değiştirdim ve ürünleri ön plana aldım. Yaptığım şey ürünlerin lifestyle hislerini tabağın etrafında bulunan yan objelerle vermek ama daha çok ürünlere odaklanmak oldu. Böylece birbirine sarılan ya da gülüşen insanlar çıkmış oldu. Bir diğer şey de eski ilanlarda ürünlerin renkleri birbirinden ayrışmıyordu. 3 farklı ürün için 3 farklı renkle ürünleri de birbirinden görsel olarak daha ayırmış olduk. Tabi bu işler hep eskiz amaçlı yapılmış google’dan bulunma kalitesiz görseller birleştirilerek yapılmış şeyler. Bu eskiz işler baz alınarak gerçek bir aşçı ve yemek fotoğrafçısı eşliğinde görseller yeniden çekilecek.

29 Mart 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment