Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

The day for the German parks

weekend1

Me and other me working on an identity project for an Asian organic green tea brand. But it was time to have a break to walk in famous parks of Berlin.

Göbek bebek Çaça ve ben zengin işi yüksek kalite bir yeşil çay markası için kurumsal kimlik hazırlıyoruz. Ama artık işe biraz ara verip Berlin’in şu ünlü parklarında fink atmanın vakti gelmişti.

weekend2

This is the park behind the Charlottenburg Palace. It’s 5 minutes walk from my house.

Evden 5 dakika yürüyüşle Charlottenburg Sarayı’nın arkasındaki parka gelebilmek güzel bir şey. Zaten Charlottenburg başlıbaşına güzel bir semt.

weekend3

Charlottenburg palace front and back view.

Charlottenburg sarayı önden ve arkadan görünüşü.

weekend4

Behind the palace there is a big garden waiting for you. A nice lake with ducks swimming inside.

Sarayın arkasında yemyeşil devasa bir bahçe var. Kuğuların, ördeklerin yüzdüğü gölün etrafı ağaçlarla ve koşu yollarıyla dolu.

weekend5

Berlin is a great city to ride bikes but if you want to run, here is my advise…

Berlin şehir olarak güzel bir bisiklet parkuru ama ben koşucam diyenler için işte tavsiyem burasıdır.

weekend6

I love green. Makes me happier than anything else.

Yeşil ortamlar nasıl  mutlu ediyor beni olucak iş değil. Ağlıycam şimdi…

weekend7

After the park trip behind the palace, I decided to walk to Tiergarten. Because it is the biggest park of Berlin and I thought it must be amazing since the park of palace also breathtaking.

Sarayın arkasında güzel bi kaybolduktan sonra dedimki ben asıl Tiergarten’a gideyim. Burası böyleyse orası nasıldır. İşte bu gördüğünüz yol aslında Brandenburg geçidine giden yol. Sağı ve solu ise aslında Tiergarten olarak bilinen dev park.

weekend8

And yes this is how it looks like inside of Tiergarten mostly. It is all endless green and there is no need to put more pictures. Imagine this scene going kilometers away. It’s something like the central park of Berlin.

Tiergarten böyle görünen bir yer. Şu görüntünün kilometrelerce devam ettiğini düşünün. İçi zaten labirent gibi. Her yer biraz birbirine benzediği için kaybolmanız da çok kolay. Gate’e giden çıkışı bulana kadar ayaklarım su topladı desem yeridir. Ama çok güzeldi be, kaybolmak için bundan güzel yer mi olurmuş? 

weekend9

Brandenburg Gate again.

Brandenburg Gate’e geri dönüş.

weekend10

My voodoo Çaça is looking for some cheap restaurants.

Voodoo bebeğim Çaça’nın ucuz restoran arayışı.

weekend11

Voodoo Çaça got lost while he was making his way to computer games museum.

Oyun müzesine giderken kayboldum ben.

07 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment