Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Tango is the life in Caminito

This is the port of Buenos Aires.

Burası Buenos Aires limanı.

The Port of Buenos Aires handles around 11 million metric tons of cargo annually.

Buenos Aires limanı yıllık olarak 11 milyon ton kargo transferi yapmaktadır.

It’s a also a very touristic area and a good option for a nice walk.

Ayrıca son yıllarda turistik bir yer haline de gelen liman deniz kenarında bir çok güzel kafeye ev sahipliği de yapmaktadır. Yürüyüş için özellikle tavsiye ederim.

And this is one of the must see places of Buenos Aires. It’s named as “Caminito”

Buenos Aires’e gelip “Caminito” adlı bu semti görmeden giderseniz yanlış yapmış olursunuz dostlar.

You will see a small bazaar at the entrance of the street. Then you will face with colorful shops and buildings all around you.

Sokağın girişinde küçük bir pazar göreceksiniz. Buradan küçük hediyelik eşyalar ya da el işi ürünler satın alabilirsimiz. Yürümeye devam ettiğinizde rengarenk binalar etrafınızı sarmaya başlayacak. İşte o zaman Caminito’ya geldiniz demektir.

How to dance like a pro. Try this at home.

Evde deneyebilirsiniz. Profesyonel Tango dersleri “Designer on the road” aracılığıyla sizlerle.

Don’t hurry up to buy souvenirs for your loved ones here. There is a lot of shops all around the street. Don’t spend your budget in the first shop.

İlk gördüğünüz yerde paraları dökmeyin, sokakta ilerledikçe birbirinden harika dükkanlarla karşılaşacaksınız.

There is a horse here. HORSE!

At var burada AT!

Some places look like film sets, but they are all real. How amazing.

Film setine benzeyen bu yerlerin hepsi gerçek dostlar. Çok sevdim burayı.

Dance shows, street performances, muppet shows and pantomime artists everywhere.

Dans gösterileri, sokak sanatçıları, kukla gösterileri ve pantomimciler bu sokakta adım başı önünüze çıkacak.

A pantomime artist in streets of Caminito.

Caminito sokaklarında bir pantomim gösterisi.

Me in the middle of nowhere.

Kat karşılığı müteahhite vermişler burayı.

Fireman is out of duty. He is all wet because of a black cloud. He was the one who fallen down this time, but no one came to grab his hand to raise him up.

İtfaiyeci şapkayı bırakıyor, görevine son veriyor ıslanmadık yeri kalmayınca, kaydı düştü ve görevine son verdi kaldıranı da olmayınca.

Buenos Aires football stadium’s all around is covered with these stars. They are dedicated to star players and each of them has a foot print of a player.

Buenos Aires futbol stadyumunu çevreleyen bu yıldızların her biri yıldız bir oyuncunun ayak izine sahip.

It’s like a photoshop tutorial. Colors colors and colors everywhere. Like a Pantone swatch.

Pantone kataloğu gibi mekan gerçekten bu Caminito.

Tango is known for being the dance of love. Nowadays it is one of the most popular dance. It was born in Argentina.

Tango için aşkın dansı derler. 19. yüzyılda Arjantin’de doğan bu dans gerçekten tutkunun ve aşkın tavanda olduğu bir danstır. Seksidir, aşk doludur, yırtıcıdır ama bir o kadar da şefkatlidir. İyidir bu dans. Yapın.

Tango sprung from the poor and underprivileged areas of the docklands of Buenos Aires. Like jazz, Tango started with the impoverished working class. The dance has its genesis in the middle of the 19th century in the south of Buenos Aires where the African and European immigrants would dance in the street and in the brothels. For this reason, Tango is a fusion of European, African and gaucho styles.

Tango çok asil bir dans gibi görünse de aslında Buenos Aires’in arka sokaklarında daha çok fakir ve göçmen işçilerin kültüründen çıkagelmiştir.

The tango became popular due to a shortage of women. The majority of immigrants came to Buenos Aires for economic purposes: to raise enough money to take back to their families, and thus they were mostly men. In fact, in 1914 there were 100,000 more men than women in Argentina. The only way for a man to get close to a woman was either to go to a brothel or to dance, and be a good dancer at that. It is no surprise then that tango exudes passion, desperate longing and sexual innuendo. As the famous saying goes: ‘Tango is a vertical expression of a horizontal desire.”

Tango’nun ortaya çıkış nedenlerinden biri de kadın azlığıydı. Zamanında ekonomik nedenlerle göçmen işçilerin Buenos Aires’e gelmesiyle 1914 yılında şehirde kadın nüfusundan 100.000 daha fazla erkek nüfusu oluşmuştu. O zamanlarda bir kadına yaklaşabilmenin iki yolu vardı. Ya iyi tango bilecektiniz ya da kerhaneye gidecektiniz. Bununla ilgili ünlü bir söz şöyle der: “Tango yatay arzuların dikey ifadesidir.”

The wealthy upper class Porteños looked down on the dance that they saw as a lowly and scandalous act. This was due to both the sexual undertones of the dance as well as the fact that tango often took place in the brothels, one of the only places of interaction between high and low class.

Buenos Aires doğumlulara “Portenos” denir. Limanlı anlamına gelen bu isim burada doğmuş üst kesimi simgeler. Üst kesimden insanlar varoşlardan çıkagelen bu dansa baktıklarında bunu rezillik olarak gördüler. Bunda tangonun kerhanelerde bile yer almasının da payı vardı. Tango yanlış anlaşılmıştı ve dolayısıyla 1953 – 1983 tarihleri arasında hükümet tarafından kısıtlamalar getirildi. Bazı tango müzikleri yasaklandı, tango dansı bu yüzden kaybolmadı belki ama o dönem büyük bir itibar kaybetti ve bir yeraltı dansı oldu. 

And today Tango is a big part of Argentinian culture. Streets are full of people dancing and that brings a lot of tourist to country.

Bugünse Tango Arjantin kültürünün vazgeçilmez bir parçası. Sokaklar tango yapan insanlarla dolup taşarken ülke ise turistlerle dolup taşmakta.

14 Kasım 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment