Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Street art

If you are interested in street art and graffiti things. Buenos Aires is a must see place for you.

Grafiti ve sokak sanatları ile ilgileniyorsanız kesinlik Buenos Aires’i ziyaret etmelisiniz.

There is no empty wall in the city. All the walls already filled in.

Şehirde boş duvar bulmak mümkün değil. Tüm duvarlar çoktan doldurulmuş.

Buenos Aires is the second largest metropolitan area in South America, after Greater São Paulo.  After Buenos Aires, I will be in Sao Paulo. Let’s see what happens :)

Buenos Aires, Sao Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın en büyük ikinci şehri. Zaten buradan da Sao Paulo’ya geçeceğim. Bakalım neler olacak.

If I took picture of every graffiti in Buenos Aires I think it could be more photos than I took entire journey. Too much! Really.

Buenos Aires’de gördüğüm her grafitinin fotoğrafını çeksem tüm yolculukta çektiğimden daha çok fotoğraf ederdi diye düşünüyorum.

Even the parking lots are filled with art. This city is colorful!

Otoparklar bile boş kalmamış. Burada ne çok sokak sanatçısı varmış meğer.

This happened as well.

Bu da oldu.

Come to Buenos Aires. You will be amazed with all the street arts and beautiful girls around. Well I can say Argentinian girls are the most beautiful ones for now. Ukraine? Yes they are beautiful too. But their beauty is a bit cold some how. They look like Barbie toys, gives me an unreal feeling. Latinos? They are warm, look real, much more curvy and HOT! Salute to Latinos…

Bir gün Buenos Aires’e gelirseniz sizi anında etkileyecek ilk iki şey bu grafitiler ve birbirinden seksi kızlar olacaktır. İnanın şu ana kadar dünyada gördüğüm en güzel kızları burada gördüm. Ukrayna’ya ne oldu diyeceksiniz. Ukrayna kızları da güzel tabi. Ama onlar biraz fazla Barbie bebek gibiler, bana sahte görünüyorlar. Latin kadınları ise daha sıcak, gerçek ve bol kıvrımlı. Kendilerini selamlıyorum. Brezilya birinciliği ele geçirecek mi bilmiyorum ama şimdilik Arjantin kızlar konusunda birinciliğe oturdu diyebilirim.

More scenes of amazing street art around Buenos Aires…

Buenos Aires sokak sanatından muhteşem örnekler.

08 Kasım 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment