Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Several nights around

This is the place where we drunk like crazy. These Vietnamese people are hard drinkers. I haven’t seen anything like this before.

Burası Vietnamlı kardeşlerin içki yarışlarına girdiği mekan. Bu adamları içki konusunda kimse geçemez. Inanın bana.

This is Justin and his girl friend. He is one of the art directors of Lowe. And his girl friend looks like asian edition of Azra Akın actually. But not in this picture.

Lowe’un sanat yönetmenlerinden Justin ve kız arkadaşı. Bu kızı canlı görseniz aynı Azra Akın’ın Vietnam şubesi gibi. Ama fotoğrafta hiç öyle durmamış.

This is Hien, Marc and me in left picture. Marc is my Italian friend here. He is also art director in Lowe. We worked together in some projects. The interesting thing is There is an Itallian guy waiting me everywhere I go to be friends. This person is Marc in Vietnam.

Sol fotoğrafda Hien, Marc ve ben. Marc benim Italyan dostum. Kendisi de Lowe’da sanat yönetmeni. Bazı projelerde beraber çalıştık. Işin ilginç yanı her gittiğim ülkede bir Italyan arkadaşım oluyor. Vietnam’da bu kişi Marc oldu.

While we were chatting somewhere with Hien. We watched and had fun of that opposite place. The place full with bar girls and some old turists going there and having fun with these girls. Pretty enjoyable to watch them. Crazy Girls type on the wall is another issue :) There is also Crazy boys edition of the place just next to this one.

Hien ile gittiğimiz bir yer. Sohbet ederken karşidaki bu yeri izleyerek baya eğlendik. Bar kızı denilen kız tipiyle dolu bu mekana genelde yaşını başını almış turist abilerimiz geliyor ve bar kızlarıyla eğlenip takılıyor. Duvardaki crazy girls yazısı da ayrı bir komedi. Hemen yanında da crazy boys versiyonu var buranın.

This is one of the most popular places of Ho Chi Minh City named Thi cafe. I don’t know why they call it cafe. It’s actually a bar  with live music inside.

Burası şehrin en popüler mekanlarından biri olan Thi cafe. Neden cafe diyorlar bilmiyorum halbuki mekan bildiğin bar. Her zaman canlı müzik de var. Tavsiye ederim.

This street is always like this at nights.

Akşamaları içmeye çıkan Vietnamlılar sokakları böyle dolduruyor dostlar.

This is “Cong Truong quoc te” A place  where people come have a sit, drink and chat. Kind of city centre but there are many center in Ho Chi Minh actually.

Burası ”Cong Truong quoc te” akşamları insanlar buraya gelip oturuyor, sokak yemeği yiyip içiyor ve sohbet ediyorlar. Suda balıklar yüzüyor. Güzel mekan.

More scenes from Cong Truong quoc te.

Cong Truong quoc te’den görüntüler.

30 Ekim 2011 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment