Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Rafting in the top place!

I learned that Costa Rica has the most challenging and beautiful rafting spot of the world. It’s Pacuare River. Famous with it’s wild beautiful nature and class 4 rafting experience.

Öğrendim ki Costa Rica dünyanın en harika rafting mekanına sahipmiş. Her türlü extreme olayı denemiştim ve listemdeki bir kaç eksikten biriydi rafting. Bu fırsatı kaçıracak değildim ve işte ajansca Pacuare nehrindeyiz. 

Ricardo was the only person in the team who has tried this. It’s strange that these local people trying the best experiences of Costa Rica with me :) They will never forget this day :)

Ricardo dışında buraya gelip bunu denemeye cesaret edememiş kimse. Tüm ekip benim sayemde unutamaycağı bir gün yaşayacak.

The bull night in arena, new year & birthday in Jaco and rafting in Pacuare river was the most enjoyable and unforgettable things I have achieved in Costa Rica.

Areneda kızgın boğalardan kaçmak, Jaco’da doğum günü ve yılbaşını kutlamak ve Pacuare’nin azgın sularında rafting yapmak Costa Rica’da tecrübe ettiğim en eğlenceli ve unutulmaz anlardı.

The rainforests that surround the river are home to exotic animal species such as jaguars, monkeys, ocelots, and a very large number of birds. Also it was considered one of the 5 nicest rivers to practice rafting.

Nehri çevreleyen yağmur ormanları hayatınızda görebileceğiniz en muhteşem ve akılda kalıcı doğa manzaralarını yaratıyor. Bu ormanlar el değmemiş güzellikleri ve vahşi yaşamıyla birbirinden egzotik hayvanların da yuvası. Birbirinden farklı kuşlar, maymunlar hatta jaguar gibi süper yırtıcı canlılar buralarda fink atıyor sevgili dostlar.

The Pacuare River is divided into approximately sixteen sections. Starting from the top the three commonly run sections are known as The Upper Upper, The Upper and The Lower.

Pacuare nehri 16 bölümden oluşuyor ve uncharted gibi bilgisayar oyunları ya da Avatar gibi fimlerde görebileceğiniz türde bir ortam sunuyor.

First rule of rafting here is: “The person who falls first, buys beer for all the team.” Luckily I didn’t fall from the boat during all the river but I was so close a couple of times. It was huge fun to deal with these rush moments. I’m really happy that I experienced rafting in the world’s best spot for that and it was my first time. It’s strange that I always do my firsts in most beautiful possible places. Such as skydiving in Africa, rafting in Costa Rica, meeting with Tigers in and riding elephants in Thailand and things like this.

Burada size öğretilen ilk kural şu: “Suya ilk düşen tüm ekibe bira alır.” Neyse ki tüm etap boyunca hiç düşmemeyi başardım. Bir kaç sefer çok yaklaştım ama son anda yırttım diyebilirim. Üstüne 2 kişiyi de sudan çıkardım. Olay bitince rehberimiz daha önce nerelerde rafting yaptın sen dedi. İlk kez yapıyorum burada diyince pek şaşırdı. Bende gördüğü sakinlikle benim tecrübeli olduğumu düşünmüş.

The Blue Morpho is the most popular butterfly of the area. They are really beautiful and probably the biggest butterflies I have ever seen in my life. They look like out of this world. It’s very high possibility that you gonna see some of them during the rafting.

Blue Morpho diye bir kelebek cinsi var burada. Dev mavi kanatlara sahip bu hayvanlar bizim galaksimiz dışından varlıklarmış gibi bir his uyandırıyor. Büyük ihtimalle bir kaç tane göreceksiniz etap boyunca.

Pacuare has all kinds of rafting classes. Class 2,3,4 and even 5. However you have to be a professional to jump in class 5 areas.

Pacuare her zorluk seviyesine sahip bir nehir. Sınıf 5 en zorlusu ancak sınıf 5 bölgelerle kapışmak için lisanslı bir profosyonel olmalısınız.

Some parts of the river is very calm and it shows you the all possible green colors of this planet.

Nehrin bazı bölgeleri çok sakin ama buralarda sunduğu inanılmaz manzaralar ve yeşilin dünya üzerindeki her tonunu size sunmasıyla heyecanınızı hep yukarıda tutuyor.

When the day ends the team was all sleeping in the minibus which takes us back to city. I couldn’t sleep there but prefer to think about this amazing day in my mind. It was one of the best days ever for sure. You gonna see a video about this rafting experience soon.

Günün sonunda tüm ekip bizi şehre geri götüren minibüsde horluyordu. Ben genelde araçlarda kolay uyuyabilen biri değilimdir. Zaten uyumak yerine geride bıraktığım bu harika günü zihnimde tekrar tekrar canlandırmak daha hoşuma gitmişti. Muhtemelen hayatımın en güzel günlerinden birini geride bırakmış, haddinden fazla eğlenmiştim. Yakında bu rafting macerasıyla ilgili bir video’da paylaşacağım. Sevgiler…

16 Ocak 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment