Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Palermo

There are people performing in the red lights. Magicians or dancers are making shows for the waiting cars :)

Kırmızı ışıkta cam silme değil de gösteri yapmak yaygın burada. Sokak gösterileri kırmızı ışıkların vazgeçilmezi. Yeşili beklerken sihirbazlık gösterileri izlemek pek keyifli.

Bolivar lake.

Bolivar gölü.

Stop what you are doing and just dance around Bolivar as you see at the left picture. Meanwhile somebody pulled his car at the back of bushes. Some dirty stuff is going on in that car.

Solda gördüğünüz gibi Bolivar’da böyle her şeyi bırakıp deliler gibi dans eden tipler var. Maksat spor olsun, hareketler yapalım zayıflayalım. Sağda da biri arabayı soteye çekmiş.

Bolivar has a big lake and a huge park around it. Many people come to this park and run, skate or cycle around Bolivar.

Bolivar’da gölün etrafını kaplayan çok büyük bir park mevcut, buraya insanlar koşmaya, paten kaymaya ya da bisikletle gezmeye geliyorlar. Köpek gezdirenlerden yürüyüş yapanlara kadar çeşit çeşit insan güzel havalarda kendini buraya atıyor.

Rent and skate.

Kirala ve kay.

These dogs are real. Not toys. :) A weird homeless looking man owns them.

Evsiz tipli sokağın tüm kirini toplamış bir adamla oturan bu köpekler ve oyuncak bebek insana ne alaka ya dedirtiyor.

Argentinian skater girls are hot.

Arjantinli kaykaycı kızlar pek seksi.

Statues are everywhere around here. Every corner you see a new statue.

Palermo heykelden geçilmiyor. Her köşe başında yeni bir heykel görmek mümkün.

Ducks are walking around freely and people are having picnic. Feels so peaceful.

Ördekler kazlar özgürce dolaşırken insanlar da aralarında piknik yapıyor. Pek huzurlu buralar pek…

This highly detailed giant statue in the middle of the road is awesome.

Vak vak

You are seeing Planetairo at the upper right picture. It’s a place about astronomy. Everything you want to know about stars and planets. They have shows every couple of hours.

Sağ üstte gördüğünüz küreli bina “Planetario”. Bu mekanda bir kaç saatte bir astronomi, yıldızlar ve gezegenlerle ilgili belgesel film gösterileri yapılıyor.

Buenos Aires has giant roads. I took this picture from the middle of the road. Sometimes lights turn to green when you are still walking in the middle of the road. However here in Argentina drivers have full respect on pedestrians. They always wait for people to walk unlike in Istanbul. In Turkey no one waits for you if the light is green, you have to save your ass by running :)

Arjantin’de böyle dev yollar var. Karşıdan karşıya geçmek başlıca uzun bir yürüyüş. Bazen yolun ortasında ışık yeşile dönüyor ama arabalar siz geçene kadar bekliyor. Burada sürücülerin yayalara karşı inanılmaz bir saygısı var. Türkiye’de böyle manzaralar görebilecek miyim bilmiyorum.

Colorful bikes are all waiting for renting. Right picture is an entrance of somebody’s house. It was like a secret gate in a tight street.

Rengarenk bisikletler kiralanmayı bekliyor. İsterseniz elektrikli modelleri de mevcut. Sağ fotoğraf birinin evinin girişi. Daracık bir sokakta gizli bir mekan gibiydi.

Most wrecked car I have ever seen. Still working like a clock though.

Hayatımda gördüğüm en harabe araba buydu. Hala saat gibi çalışması hayret verici.

Argentina beer  glasses :) Quilmes is a local beer brand. Tastes nice but made me sleepy after 1 glass. I slept like a baby. I am surprised of that.

Arjantin’de bira bardakları. Quilmes buranın lokal bira markalarından biri. İlk bardaktan sonra gözlerimi zor tutuyordum. İnsanı bu kadar uyutan bir bira olamaz. Bi ara biri içkime ilaç mı attı diye düşünmediğim değil.

Some streets from Buenos Aires. Most of the apartments have this same kind of bell buttons.

Buenos Aires’den sokak manzaraları. Burada apartman zilleri hep bu şekil küçük küçük düğmecikler şeklinde.

An old bus stop seen on left. At right it’s good to find comics even in a small street shop.

Burada otobüs durakları bu şekilde ilginç tabelalardan oluşuyor. Sağda bir sokak büfesinin camını görüyorsunuz. Böyle yerlerde bile envai çeşit çizgi roman bulabilmek ne güzel. Ne şaşırtıcı.

Tell me who your friend is and I tell you who you are.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Sweat is nothing compared to pain in my foot. I have blisters in both of my foot because of too much walking around.

Terlemek neyse, iki ayağım da yürümekten su topladı. Her adımda acı çekiyorum.

Palermo is full of gardens, parks, cafes and bars. Anything you want to do is here. Peace? here. Party? Here again.

Palermo parklar, bahçeler, barlar ve gece kulüpleriyle dolu bir semt. Ne ararsanız var kısacası. Huzur? Burada. Parti? O da burada. 

Buenos Aires known as Paris of South America.

Buenos Aires için Güney Amerika’nın Paris’i derler.

People from Buenos Aires are referred to as “porteños” (people of the port). Buenos Aires is a top tourist destination, and is known for its European style architecture and rich cultural life, with the highest concentration of theatres in the world.

Buenos Aires’lilere “Portenos” deniyor. “Liman insanları” anlamına geliyor. Ülkenin en büyük ve en turistik şehri olan Buenos Aires’de Avrupa stili mimari ve zengin kültürel yaşam göze çarpıyor.

Tourists voted Buenos Aires the second most desirable city to visit after Florence, Italy. That’s a big thing if you ask me. I don’t know what is so special here yet. Let’s see what happens following days.

Turistlere göre Buenos Aires Floransa’dan sonra en çok arzu edilen ikinci şehir. Bu bence büyük bir şey. Sanki biraz abartmışlar gibi. Yine de emin değilim. Bakalım ileride neler olacak.

07 Kasım 2012 2 Yorum Short URL
 • “This highly detailed giant statue in the middle of the road is awesome.

  Vak vak”

  Bazen tercümeleri yaparken sıkıldığını düşünüyorum.

  Can Kırış

  09 Kasım 2012

 • haha bazen haksız sayılmazsın :)

  CagriCankaya

  09 Kasım 2012

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment