Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Paintball!

Last Saturday in Honduras. Agency’s best “Call of Duty” players met for a real warfare experience. Here we are getting out guns and ammo.

Honduras’da son cumartesi ajansın en iyi “Call of Duty” oyuncuları buluştuk ve gerçek bir savaş atmosferinde çatışmak için silahlarımızı kuşandık.

The field was a small one. So it was like playing Call of Duty in a small map. Always action, no much silence. Cover is a must otherwise you are dead in the first second.

Alan küçüktü. Küçük alanda paintball oynamak küçük bir haritada online Call of duty oynamaya benziyor. Katıksız aksiyon, durulma, dinlenme, sotelenme yok. Her yerden boya topu geliyor. 

Having no ammo in the middle of the battlefield is a nightmare. Have to cover and reload fast!

Çatışmanın orta yerinde cephanenizin bitmesi başınıza gelebilecek en kötü şey. Hemen bir soteye kendinizi atıp hızlıca doldurmak gerek. 

It’s a bit hard to aim with helmets so you are having blind fire in rush situations. Best way to control your shoots is to see your paintball’s directions during firing and adjust your gun’s direction.

Kocaman kasklarla nişan almak biraz zor. Ani durumlarda genelde kör ateş açıyorsunuz ama en iyi yöntem ilk atışlarınıza göre silahınıza yön vermek ve hedefi vurmak.

Once I played the Rambo and ran towards to enemy team’s base, it ended quite well with a purple spot on my ass.

Bir keresinde coverdan çıkıp koşup deliler gibi ateş açarak karşı takımın üzerine uçtum. Ramboculuk yapayım bi kere dedim ama bedelini fena ödedim. Popomda koskocaman bir morlukla.

The real thing at left. How I was feeling at right!

Solda gerçek olay sağda ise benim nasıl hissettiğim.

The teams! Susana was out live action camera-girl :) thanks to her for awesome pics! she was publishing every second of this battle via instagram.

Takımlar ve Susana. Susana bizim kameramanımız oldu. Çatışmanın her saniyesini instagramda canlı yayınlayan Susana gelemeyen diğer ofis arkadaşlarımız için eğlence oluşturdu.

My team at the top. Against black team at bottom :) 5 against 5. Painful but Great times. :)

Acılı da olsa süperdi. 5′e 5, kıyasıya bir çatışma. Benim takımım üstte. Rakip takım aşağıda.

 

28 Ocak 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment