Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Museum: Congreso

Welcome to the Congreso museum. Plenty of government stuff with a lot of history here. You see a very old type writer machine from very old days. It’s a giant complicated thing with lots of arms and mechanical disks. Making a lot of noise when you work on it :)

Burası da Congreso mezüsi. Kongre ile ilgili tüm tarihi bilgiye buradan ulaşabiliyorsunuz. Sağ fotoğrafta o günlerden kalma ve hala çalışan bir daktilo görmektesiniz. Müthiş büyük ve komplike olan bu alet çalışırken bir o kadar da gürültü çıkarıyor.

Like most of the cultural activities in Buenos Aires you can also visit here after 22:00 pm for free.

Çoğu kültürel aktivite gibi akşam saat 10:00′dan sonra burayı da ücretsiz gezebilirsiniz.

Beautiful library will take you 50 years back with it’s amazing ambiance.

Burada bulunan kütüphane insanı 50 yıl geriye ışınlıyor.

Congress room.

Kongre odası.

This girl was the most beautiful thing in the museum. She was our guide and telling us everything in Spanish. So I didn’t understand a thing but I don’t care. I can listen her forever that way.

Müzede kılavuzumuz bu kızdı, kendisi her şeyi İspanyolca anlattığı için hiçbir şey anlamadım. Bu yüzden mi bilmiyorum ama müzedeki en güzel şey bence oydu. 

14 Kasım 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment