Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

More of Kiev

Kiev has big trees. Left picture was my view out of window where I stayed in 2006.

Kiev ağaçla, yeşillikle dolu bir şehir. Sol fotoğraf 2006′da kaldığım evin penceresinden çekilmişti.

Ukrainian mothers are much different than Turkish ones.

Ukrayna’da anne konsepti bizim ülkemizdekiyle örtüşmüyor.

Left picture is a statue in the middle of a small pool located in city centre. Classic auto gallery is in right picture. My friend Çetin would like to see this place.

Arabaların her türlüsünü seviyoruz. Klasik, modern ne varsa…

Famous Lovers’ bridge in Kiev, Ukraine. Where loving couples express their feelings by putting padlocks and stripes on the railings as well as painting their names and hearts everywhere. It is also a popular place for suicide  between platonic lovers.

Burası ünlü aşıklar köprüsü. Sevgililer, aşıklar falan hep gelip buraya aşklarıyla ilgili notlar yazıyorlar, bağlıyorlar, kilitliyorlar… Aşkına karşılık bulamayıp buradan kendisi atan da çok oluyormuş.

This is “Mother Motherland” monument in Kiev city, Ukraine. It is already 40 years old and at the moment it was finished it was the tallest statue in the world. It is taller than the Statue of Liberty in New York.

Dünyanın en büyük heykelinin Kiev’de olduğunu biliyor muydunuz? New York’da bulunan Özgürlük anıtından kılıç boyuyla daha uzun olan bu heykelimizin adı “Mother Motherland”

A small amusement park of Kiev.

Kiev’de küçük bir lunapark.

Under the big monument there is a huge World War II meseum. In the outside gallery you can see all war machines.

Dev anıtın altında konuşlanmış devasa bir ikinci dünya savaşı müzesi bizleri bekliyor.

Museum has two parts. Outside and inside. So big machines are all outside. Weapons, items and equipments are all inside.

Dışarıda büyük makinaları gezebilir hatta bazılarının içine bile girebilirsiniz. Müzenin iç kısmındaysa silahlar, kullanılan aygıtlar ve kıyafetler bulunmakta.

Scenes from outside.

Müzenin dışından görüntüler.

War. Such an ugly thing. But sometimes I think of what if they didn’t happened? Lots of art works, movies, games even some technologies we have today. They all came with wars. I don’t know is it worth it or not. But that’s not the issue. Issue is even in the worst things there is something good there. If not, there will be.

Savaşlar ne kadar iğrenç şeyler olsada. Bazen ikinci dünya savaşının olmadığını düşünüyorum ve dünyadaki eser sayısında ne kadar büyük bir kayıp yaşanırdı diye hayal ediyorum. İkinci dünya savaşı temalı o kadar çok yapıt var ki yer yüzünde. Sanatın da bu savaşlardan çok beslendiği bir gerçek hatta bir çok teknolojinin de savaşlar sayesinde bulunması ve geliştirilmesi biraz ironik bir durum. Mesela internet. Bu blog belki de hiç var olmayacaktı.

There are two kissing tanks in the garden. They symbolize peace. Children paint them. In right picture you see a piece of bred. That bred was the real size of a daily food of citizens given by the army.

Bahçede 2 tank var. Çocuklar bunları boyuyorlar. Tankaların öpüştürülmesi barışı sembolize ediyormuş. Sağda gördüğünüz ekmek parçası savaşta halkın kişi başı günlük yemek hakkıydı.

Right photo is a glove made from real human skin. You know what are the left ones.

Sağda insan derisinden yapılmış bir eldiven görüyorsunuz. Naziler ölü düşman askerlerini değerlendirmek konusunda oldukça yaratıcılarmış.

Hitler army was making Soap from dead enemy soldiers.

Eldiven yetmemiş cesetleri kullanarak sabun da üretmişler. Solda bu sabunlardan birini görüyorsunuz. Sağ da ise pedal gücüyle çalışan telsiz.

St. Andrew’s Church on right.

St. Andrew’s klisesi sağda.

Machine on the right is made to kill people and take apart pieces.

Sağda görünen makinaya insan cesetlerini atıyorlar arkadan parça parça alıyorlarmış.

There are many modernized old style buildings like this one in Kiev. Which is a lovely thing. I hate new boring apartments.

Kiev’de bunun gibi modernlesştirilmiş eski bina oldukça fazla. Bu güzel çünkü ruhsuz apartmanlardan nefret ediyorum ve Türkiye’ye her gelişimde gözüme ilk batan şey onlar oluyor. Bu ruhsuz apartmanlardan Kiev’de de var tabi. Hatta bizdekinden de beter. Çoğunun ışığı bile yanmıyor. telefon ışığıyla merdiven inip çıkıyorsunuz.

28 Mart 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment