Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Madinat Jumeirah

Burj El Arab’s night view is just awesome. Especially with it’s changing led lights gives it a nice ambiance and makes it visible most of the times. It is the fourth tallest hotel in the world and also world’s first 7 star hotel.

Burj El Arab’ın gece görüntüsü değişen led ışıklandırmalarıyla çok hoş. Dünyanın en uzun 4. oteli olan Burj el Arab ayrıca dünyanın tek 7 yıldızlı oteli.

Madinat Jumeirah the Arabian Resort Dubai, spreading across over 40 hectares of landscapes and gardens. It is designed to resemble a traditional Arabian town. We came this place with Solmaz and Erkal to smoke some hookah and drink Turkish coffee. Nice chill place with peaceful atmosphere. It is good to see Turkish coffee is quite popular here. Taste is similar however there are differences about the serving issues. Coffee comes to table in the pot then waiter just puts it in the glass and makes it ready to drink in front of you.

Madinat Jumeirah aslında buranın kapalı çarşısı da diyebileceğimiz ilginç bir mekan. Tabi yine baya büyük ve içinde kaybolunası bir mekan. Güzel kafeler ve barlara da sahip. Hemen yaınındaki yapay ırmakta tekne gezintileri ya da kayık turları yapabiliyorsunuz. Buraya Erkal ve Solmaz’la beraber nargile tüttürmeye geldik. Menüde Türk kahvesini de görünce denemek istedim. Tatlar aynı sayılır ancak sunumda farklılıklar var. Burada kahve masaya cezvede geliyor ve boş kahve bardağına sizin önünüzde aktarılıyor. Güzel ve havadar bu mekanda nargile keyfi yapmak ve Türk dostlarla uzun uzun sohbet etmek çok keyifliydi. Solmaz’a ve Erkal’a tekrar teşekkürler.

One of the bars of the place at left. Families with children can’t stay after 22:00 pm. And if you want to buy some alcoholic drinks you have to have a drinking license. Weird right? I have no idea what the hell is doing Tin tin here in the middle of all these local sculptures. :)

Mekanda bulunan barlardan biri. Gece 10′dan sonra çocuklu aileler kabul edilmiyor. Ayrıca içki satın almak için ehliyetinizin olması gerekiyor. Araba ehliyetinden bahsetmiyorum. Burada içki içme ehliyeti diye bir şey var. :)

21 Temmuz 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment