Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Kurfürstendamm

news1

This guy is not a cook he is an artist. (the guy in the left picture) His breads are a piece of art for me. Seriously.

Sevgili kızlar, soldaki abiyi bulun ve evlenin. Kendisi genelde Alexanderplatz’da bulunuyor. Öyle ekmekler yapıyor ki piiy, parmak yalatan.

news2

One of my last days in Berlin I decided to visit a shopping area to see what interesting stuff on sale in Berlin. I moved to Kurfürstendamm street. One of the top places for shopping in Berlin. It’ a long street full of luxury brands. It’s a quite posh place.  I didn’t buy anything from here of course. Prices prices… :) And the cars around here are mostly super expensive stuff. From Ferraris to Mc Larens, everything on that scale is easy to see.

Berlin’deki son günlerimden birinde ne yapacağım hakkımda fikrim yoktu. İnternetten Berlin’de en görülesi yerler diye arattığımda çıkan sonuçların hepsini görmüştüm bile. 10. sıradan listenin sonuna girmeyi başarmış bir yer dışında. Evime de çok yakın olan bu sokak için Berlin’in Bağdat caddesi diyebiliriz. Berlin’in podyumu olarak da algılayabileceğimiz Kurfürstendamm sokağı çoook uzun sıra sıra lüks markaların dükkanlarından oluşuyor. Ayrıca bu sokaktan geçen araçlar da Berlin’in genelinden biraz daha farklı.

news3

There was a BMW store on the street where they showcase the new i series. These cars are all fully electric cars. There is two models. One is this super exotic race car.

Kurfürstendamm’da bir BMW showroom’u gördüm ve dayanamayıp içeri girdim. Girdiğim gibi de bu canavarı gördüm. İşin ilginç yanı bu araba tamamen elektrikli. Bu kadar gaz bir arabanın hiç ses çıkarmaması da ilginç bir şey. Bi de o stop farındaki aerodinamik hareketler nasıl iş?!

news5

And the second electronic model is this one. i3. It’s more like an affordable car.

Bu da daha alınabilir model olan i3. Çok yakışıklı bir araba değil ama içi pek rahat ve kullanışlı.

news6

Ladies and gentleman. This is just an Apple store.

Kurfürstendamm sokağındaki Apple mağazası.

news7

And Hard Rock Berlin for sure :) I never miss a legendary burger.

Hard Rock Berlin de bu sokakta. Mağaza kısmı restoran kısmından 5 kat kalabalık. Adım atılmıyor.

07 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment