Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Goodbye party!

Welcome to Lowe Honduras. This agency is also known as Publicidad Commercial. This is it’s old name. Now they’re partners with Lowe.

Lowe Honduras şubesine hoşgeldiniz. Burası “Publicidad Commercial” adıyla da biliniyor. Aslında bu isim ajansın ilk adı. 20 yıl sonra Lowe ile ortak olmuşlar. Ajansın 35 yıllık bir geçmişi var.

There are two things we do here. Creating advertising campaigns and having Call of Duty team death matches. :)

Burada 2 önemli işle meşgulüz biz. Reklam kampanyaları yaratmak ve çoklu oyuncu Call of Duty maçları çevirmek. :)

Gaby (the red hair) is our social media expert.

Kızıl saçlı hanım Gaby, sosyal medyacımız.

These are some of the awards that company achieved. This was a local advertising award in Honduras but it ended. As you can see even awards are temporary in this world.

Ödüller ödüller… Miladı geçmiş ödüller. Bu ödüller lokal bir yarışmanın ödülleri. Artık bu yarışma yok. Gördüğünüz gibi ödüllerin bile geçici olduğu bir dünya bu. hala hayalet ilanlarla ödül kasan dostlara selam olsun.

One of the meeting rooms and some of more awards from old days.

Toplantı oadalarından biri ve eski zamanlara ait ödüllerin bir kısmı.

They also showcase the works in the corridors.

Koridorlarda yapılan işler sergileniyor.

Here we go again. My last day in the agency. I will be moving to El Salvador. But before that I should launch a party with my co-workers here. To celebrate our amazing two weeks here.

Gene başlıyoruz, bugün iş yerinde son günümdü Yeni yolculuk El Salvador’a ama yola çıkmadan iş arkadaşlarımla bi ıslatmak gerek tabiki. 

David and Chekeman! Chekeman is one of my best friends here. However we don’t even speak the same language :) Friendship has no barriers and we are the proof of that with Chekeman. It’s not his real name for sure. Chekeman is a nick name and I will tell you why people given this name to him soon.

David ve Chekeman. Chekeman benim buradaki en yakın arkadaşlarımdan biri. Aslında aynı dili bile konuşamıyoruz ama arkadaşlığımız engel sınır tanımıyor kendisiyle. Adam bir çeşit pamuk şeker. Chekeman de gerçek ismi değil zaten. Bu takma adı nasıl aldığını ve ne anlama geldiğini yakında daha detaylıca açıklayacağım.

Competition between national drinks! Turkish drink vs Honduras drinks. By the way Turkey won a football match against Honduras 2-0 some years ago. This country has big football fanatics just as Turkey. When I was here Honduras team played with Costa Rica as well, but they lost the match again :(

Milli içkiler kapışıyor! Türk içkisi Honduras içkilerine karşı. Bu arada Honduras’ı zamanında 2 – 0 yenmişiz. Burası da aynı bizim gibi futbol fanatiği. Yazık ama geçen Kosta Rika ile maçları vardı gene yenilmişler.

These guys are Turkish. They are not Honduran. Look at them. Especially the right one :) A true raki fanatic :D

Sağdaki Türk direkt.

There is one thing many people does before drinking raki. Smelling it! Some likes some hates the smell of it. Most common thing they say is: it smells like a medicine! Then I say: “Yes it smells like a medicine because it is a medicine. We drink this to fix our problems and feel ok”

Yabancıların rakı içmeden önce yaptığı genel bir hareket de onu koklamak oluyor. Kimi bu kokuyu severken kimi korkup bardağı geri bırakıyor. Kokuyu aldıktan sonra en çok söylenen ortak şey ise rakının ilaç gibi koktuğu düşüncesi. Buna karşılık ben de; “öyle kokması normal çünkü biz bunu zaten ilaç olarak kullanıyoruz diyorum.” Yalan da değil hani.

Pamela afraid of it in the beginning she just tried it because I asked to do so but she didn’t like it much. Probably she is one of a bunch of people who didn’t enjoyed the taste of raki in this big company. Most of the people thinks that it is better than vodka.

Pamela rakıdan hoşlanmayan 2-3 kişiden biriydi. Kızlı erkekli tüm ajans Türk rakısının tüm dünya vodkalarından hatta absentten daha iyi bir şey olduğu görüşünde.

Lesly at right. it was hard to stop her. She loved the taste. Lia and Susana at left picture, working and drinking at the same time. Probably they want to try this mysterious drink on creative field. Maybe it gives them more ideas who knows?

Susana ve Lia sol fotoğrafta, rakı kafası bizi daha yaratıcı yapar mı düşüncesiyle hem içiyor hem çalışıyorlar. Sağ fotoğrafta Lesly rakı içme dersleri veriyor gibi. Türk yetkililere sesleniyorum, bu kadın Türkiye’ye gelirse dikkat edin, içmesin çok.

She drinks better than most of the men.

Erkeklerden daha sıkı rakıcı kızlar çıktı burada.

Saying goodbye to Chekeman! What an emotional moment. World needs more people like him. I won’t forget you Chekeman! You are awesome.. At left picture I’m learning oriental dance from Gaby. Oriental dance from a Honduran girl?!? Yes, interesting but she is very good at it. She was taking professional courses for long time. She showed me some special moves before I left the office.

Elveda demeden önce Honduraslı bir kızdan oryantel dersleri alıyorum. Honduras’da oryantel yapan kız bulacağımı 40 yıl düşünsem akıl edemezdim herhalde. Sağ fotoğrafta Chekeman ile vedalaşıyoruz. Dünyanın Chekeman gibi adamlara daha çok ihtiyacı var. Özleyeceğim onu.

29 Ocak 2013 2 Yorum Short URL
 • David, Chekeman ve kızlarla dünyanın ta neresinde rakı tokuşturmaca. Abicim belki deha önceki yazıalrında geçmiştir ama, ren rakıları nerden buluyorsun? Yanında kaç kasa götürmüştün sen bakalım? :)
  İç güzelleş, eğlen, gez ve paylaş. İyi eğlenceler Çağrı.

  Kemal Kaya

  31 Ocak 2013

 • Selam Kemal, Yola 2 adet 70′likle çıktım ama ajansları hep önceden ayarlıyorum ve adreslerim belli oluyor. Bitmeye yakın bizimkilere söylüyorum bana gönderiyorlar.

  CagriCankaya

  31 Ocak 2013

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment