Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Galle Face Green

The Galle Face is a promenade which stretches for a half kilometre along the coast in the heart of the financial and business district of Colombo, Sri Lanka. Lots of kites and campers around. Popular place for picnic.

Galle Face sahil kenarında yarım kilometre uzanan bir yeşillik. Burada insanlar piknik yapıpı bol bol uçurtma uçuruyor. Yürümek ya da koşu yapmak için de oldukça hoş bir mekan.

The promenade was initially laid out in 1859 by the Governor of what was then British Ceylon, Sir Henry Ward, and was also used for horse racing and as a golf course, although the original Galle Face Green extended over a much larger area than is seen today. It’s interesting to hear from local people that they think many things were much better when British people was here. They think their government can’t do anything well. It’s not a right way of thinking for me however I can understand these people. Usually all the good looking things in Sri Lanka are the things from British people. Old buildings and places from that days. After huge disasters Japan re born many times and beame much more stronger every time. However Sri Lanka had much more time but nothing much done. So I respect about these people opinions.

1859′da Sir Henry Ward isimli İngiliz valisi burayı at yarışı düzenleyip golf oynamak için yaptırmış. Tıpkı Hindistan’da olduğu gibi bu İngiliz sömürgesi yaşamış ülkelerde bazı insanların özellikle gençlerin İngilizler keşke gitmeseydi onlar varken bir çok şey daha iyiydi demesi bana ilginç geliyor. Bir yandan haklılar da. Uzun zaman geçmiş ama hala en ufak bir gelişim gösteremiyorlar. Etrafta güzel görünen bir şey varsa onlar da genelde İngiliz döneminden kalma binalar falan.

They also have kite festival. This is not a festival day by the way. This is just a usual day. So imagine the festival :)

Uçurtma şenliği de var Sri Lanka’nın. Lakin bu görüntüler o günden değil. Sıradan bir gün bu. Uçurtma şenliğini siz düşünün artık.

Most famous street food vendors are located here.

Sri Lanka’nın en ünlü sokak yemekleri burada.

Sea is not clean much. Some local people swimming but I don’t advise you to swim here. My friends told me there are amazing beaches just 2 hours of drive distance from Colombo. Never seen but that’s what they told me.

Su pek temiz değil. Yüzen lokal vatandaşlar görüyorsunuz ama siz onlara bakmayın. Onlar ölümsüz. Arkadaşların dediğine göre gerçekten temiz mis gibi sahiller varmış ama Colombo’dan 2 saat sürüş mesafesindeymiş. Ben göremedim ama siz uğrarsanız haberiniz olsun.

03 Temmuz 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment