Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

First night and first sight

It is good to be back in Seoul streets.

Seul sokaklarına geri dönmek güzel.

After taken by Minsu from airport. We eat some chicken together and he found and paid for a nice hotel to sleep a day. He saves my ass everytime I come to Korea.

Minsu’nun havaalanından beni almasından sonra dışarda bir yerde tavuk yiyip hasret giderdik. Sonrasında Minsu bana geceyi geçirebileceğim bir otel buldu ve parasını da ödedi. Bu adam buraya her gelişimde hayat kurtarıyor.

I had a seperate pc HD tv, ac, fridge and anything more than I need. I could even control all the lights from tv’s remote control :) Pretty interesting.

Oda da yüksek çözünürlüklü televizyondan bilgisayara kadar her şey mevcuttu. Hatta televizyon kumandasından odanın ışıklarını ayarlamak da mümkün. Ilginç.

Next morning I check out from the hotel and tried to find the office of Continuum with my bags. This guy on the right picture helped me a lot for finding the office. It could be very hard without his support. :) Thanks buddy! And When reached to office. I met with Youngminh Kim and we talked about the misunderstandings. Anyway we solved the problem. Continuum also booked me a small but nice&clean hotel room to stay here two weeks which is really cool. Then I signed the agreement of Continuum to work here. Everything is ok.

Ertesi sabah otelden çantalarımla çıkıp şirketi bulmak için yollara düştüm. Herkes beni bir sağa bir sola yönlendirirken en son bu sağ fotoğraftaki çocuk yol göstermek yerine benimle beraber şirketi aramaya koyuldu :) Sayesinde şirketi buldum ve içeride patron Youngminh Kim ile görüştüm. Yanlış anlaşılmalar üzerine biraz konuştuk ve sorunları çözdük. Bana 2 haftalık güzel temiz ama ufak bir oda ayarlamışlar. Zaten benim ihtiyacımda buydu. Maaş konusunda da anlaştıktan sonra hiç bir sorun kalmamış oldu ve sol fotoğrafta gördüğünüz anlaşmayı imzaladım.

After the first day in office it was time to find my new place for sleeping. It is named Blu guest house which is a ovely cute place to stay. Right picture is the street of the guest house.

Ilk iş gününden sonra sıra yeni kalacağım yeri bulmaya gelmişti. Ofisden bir arkadaşın da yo göstermesiyle yeni mekanıma kavuştum.

The entrance of the guest house.

Pansiyonun girişi.

This is my new room as you can see in left picture. Right picture is bathroom whic is pretty small but it’s ok. Because of that skew wall and my tall I couln’t take bath inside the bath tub. :)

Burası da yeni odam. Klima, tv, yerden ısıtma mevcut. Simdiye kadar kaldığım en küçük oda. Ama güzel, sorun yok. Banyodaki yamuk duvar yüzünden küvette yıkanamıyor küvetin dışında dikilerek ve suları dışarı akıta akıta yıkanma yoluyla hijyenimi sağlıyorum :) ))

There are two small windows in my room and here is the view of them.

Odamda iki adet küçük pencere var ve işte manzaraları.

14 Kasım 2011 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment