Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

First look in Zagreb city center

city1

This is flower square located in the city center. One of the most known places full with bars and restaurants.

Flower square şehrin ne işlek noktalarından biri. İşlek derken kastım arabalar falan değil. İşte bizim İstiklal caddesi’nin küçüğü diyebiliriz. Barlar ve restoranlar sıra sıra dizili. Gençlerin buluşma noktası.

city2

3 years ago there was a big protest here because of that ugly shopping mall you see at the right picture. Before there was another old style building but they destroyed it and started to build a shopping mall which doesn’t even fit the ambiance and ruins the place. It was also using public area for the entrance of parking lot so people were quite mad. But the protests were not quite strong like we did it in Istanbul. So they didn’t stop and built that piece of crab. That’s why people here really proud of us about Gezi park.

3 yıl önce burada büyük bir protesto vardı. Sağda gördüğünüz iğrenç gri bina bir alışveriş merkezi. Daha önce orada bulunan eski bir binayı yıkıp yerine bunu yapmaya başlamışlar. Hem alanı mahvettiği hem ambiyansı bozduğu hem de otopark girişinin o alana ait olmayan bir yerden olması ve kaldırımları kullandığı gibi nedenlerle insanlar buna tepkiliydi. Ne yazık ki protestolar İstanbul’daki kadar etkili olamadı ve inşaat devam etti. Bu olay yüzünden buradaki insanların Gezi parkı olaylarına karşı ayrı bir saygısı var.

city3

Tkalciceva is the bars street and the bar at right named as “Cica” which means boob. Interesting name :) It’s a Rakia bar. You can have any type of Rakia here.

Tkalciceva buradaki barlar sokağının adı. Yandaki barın adı “Cica” meme anlamına geliyor. Sadece bir Rakia barı. Rakia’nın her türlüsü burada tadılabilir.

gifts1

Gifts for new friends. Here is Tonci at left and Mario at right.

Tonci ve Mario’ya İstanbul’dan küçük hediyeler.

gifts2

Srdjan and Sanja had theirs as well. Team gifted. Mission completed.

Srdjan ve Sanja da hediyelendi ve görev tamamlandı.

wall

There is a long wall from my home to city center which is full with graffiti’s. Every section painted by a different artist. It reminds me the famous Berlin wall but nobody knows about this one comparing to Berlin wall. It’s normal since the wall in Berlin has a big history and story but this one also looks quite nice though.

Evden şehir merkezine yürüyerek gidebiliyorum ve ana yolda böyle uzun bir duvar var. Her bölmesi başka bir sanatçı tarafından boyanmış. Bana hemen Berlin duvarını hatırlattı. Berlin duvarının yarısı kadar bile üne sahip olmaması ise pek acı. Tabi o duvarın tarihi büyük bir önemi varken bu sadece sıradan bir duvar. Gene de gayet güzel göründüğü bir gerçek.

15 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment