Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Etisalat calendar alternative design

After I gave the design document of “time box” for prototype production, I just wanted to make an alternative design for Etisalat calendar project. Because time box can be an expensive project for the client and I have no idea about their budget. Here I am making a mockup.

Etisalat için yaptığım 10 yıllık time box takvimini prototipinin üretilmesi için üreticiye verdim. Sonrasında da bunun müşteriye pahalı gelebileceğini düşündüğüm için bir alternatif daha çalıştım.

As a second option I came up with 12 cards. 1 card for each month of the year. I also designed a simple package to hold these cards.

İkinci versiyon 12 tane karttan oluşan bir set. Her ay için bir kart ve bunları tutan bir de kutu var.

Sri Lanka has lots of important days, festivals and holidays. It’s so much that they only work half in a year. :) So I planned special images for each month about these specific days. In every card, there are around 30 numbers depending on the month. Everyday you connect one dot to another and at the end of the month you draw a picture about that month’s special day. Just like the game we were playing in child books when we were small kids.:)

Sri Lanka’da o kadar çok tatil, festival özel gün varki yılın yarısı tatil. Bu yüzden aklıma bununla ilgili bir şey hazırlamak geldi. Her kartta ayına göre 30 – 31 nokta var. Her günün sonunda bu noktaları sırasıyla birleştirerek o aya özel bir resim çiziyorsunuz. Her ayın resmi o aya ait özel bir gün ya da festivali temsil ediyor. Tıpkı küçüklüğümüzde oynadığımız oyunlar gibi.

The box can be a stand for the cards when you fold it. So you can use it as a desk calendar too.

Kutuyu katladığınızda kartları koyabileceğiniz bir dayanak oluşuyor. Böylece kartları masa takvimi olarak da kullanabiliyorsunuz.

Etisalat is a communication brand. Postcards is a way to communicate too. They are like an old school short message service (sms) So every card is also useable as a sms service :)

Kartlar aslında birer kartpostal. Etisalat bir iletişim markası ve kartpostallar da iletişim kurmanın farklı bir yolu. Tıpkı kısa mesaj servisi (sms) gibi. 

1) Here are the cards. New year is a boiling milk. It’s a Sri Lankan tradition.
2) Christmas is a tree which is a known thing globally.
3) Labour day is a fist and the list goes on like this.

Yeni yılda Sri Lankalılar ateşte süt kaynatıp sütü bilerek taşırırlarmış. O yüzden New year kartında oluşan resim bu oluyor. Christmas içinse dünyaca ünlü çam ağacını seçtik. İşçi günü tahmin edebileceğiniz gibi bir yumruk resmi. Liste bu şekilde gidiyor.

At the back of the each card there is a small quote for each important day, telling why it’s so special.

Her kartın arkadasında o özel güne dair özlü bir söz var.

Green tones are the brand’s identity colors. Etisalat is all green. Weekends are marked as dark green.

Yeşil Etisalat’ın kurumsal rengi. 3 farklı yeşil tonu kullanan marka tüm iletişimini bu renklerle yapıyor. Ben de koyu yeşil yuvarlakları haftasonu olarak belirledim.

This is a fun, useful and convinient way to make a desk calendar. I hope Etisalat will love the work I did for them. Everybody in Mc Cann really loved the both concepts. The cards and also the time box.

Böylece eğlenceli ve uygun yollu bir alternatif de çalışmış olduk. Ajansda herkes iki fikri de çok sevdi, pek bayıldı. Umarım Etisalat’da onlar için hazırladığım bu işlerden memnun kalır.

05 Temmuz 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment