Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

East Side Gallery & Fernsehturm

germany40

After the Oberbaum Bridge I came to East Side Gallery. Also known as the famous “Berlin Wall”

Oberbaum köprüşünü aşınca sıra geldi East Side Gallery’i gezmeye. Yani hepimizin duyduğu ya da bildiği bir yer olan ünlü “Berlin duvarı.”

germany41

The East Side Gallery is an international memorial for freedom. It is a 1.3 km long section of the Berlin Wall located near the centre of Berlin on Mühlenstraße in Friedrichshain, Kreuzberg.

East Side Gallery dünya çapında bir özgürlük sembolü. Doğu ve Batı Berlin’i birbirinden ayıran bu duvar. 1,3 kilometre boyunca yürüyerek gezebileceğiniz bir sanat müzesi gibi.

germany42

The Gallery consists of 105 paintings by artists from all over the world, painted in 1990 on the east side of the Berlin Wall.

Galeri 1990′da dünyanın farklı yerlerinden sanatçılar tarafından boyanan 105 resim içeriyor.

germany43

It is probably the largest and longest lasting open air gallery in the world.

Muhtemelen dünyanın en uzun açık hava galerisi olabilir.

germany44

There were some Turkish messages about the Gezi protests happened in Turkey.

Duvarın bir çok yerinde Gezi parkı ve direniş hakkında mesajlar vardı.

germany45

Every section of the wall include different kind of art works with very different styles made by different artists around the world.

Duvarın her bölümü başka bir sanatçı tarafından bambaşka bir stil ile renklendirilmiş.

germany46

Bad part is many people draw or write stupid stuff over the art works and ruined the wall a bit. It’s actually forbidden but some people don’t respect the art much I guess.

Kötü olansa duvarda bir çok Ayşe kalp Osman tadında aptalca mesajlar yazması ve eserleri mahvetmesi. Duvara zarar vermenin yasak olduğu biliniyor ama bazı insanlar sanata karşı fazla görgüsüz.

germany47

This is one of the most famous art works of the Berlin wall. By the way, wall is located next to the river, has some good spots to stop and sit down to have a quick nice break if you get tired of waling next to wall all the time.

Bu da duvarın en popüler işlerinden biri. Bu arada duvar ırmak yanında paralel ileriliyor, yürürken yorulursanız oturup biraz nefes almak için güzel yerleri var.

germany48

These photo cabins are a must do in Berlin. They take 4 black and white pictures of you just for 2 euros. The machine is a bit slow and it takes 3-4 minutes to give you the photo but it’s quite fun. They are old and have a quite retro feeling on the photos.

Özellikle Doğu Berlin tarafında bu eski fotoğraf kabinlerinden görebilirsiniz. Görürseniz kesinlikle denemelisiniz. 2 euro karşılığında 4 adet siyah beyaz fotoğrafınızı çeken kabin biraz yavaş çalışıyor. Fotoğrafları size vermesi için oradan ayrılmayın. 3-4 dakika sizi orada bekletecek ama sonuç buna değiyor.

germany49

After that we went to Alexanderplatz with Georg Andreas… Berliners often call it simply Alex. 

Georg biraz fazla meşgul ve benimle pek gezemiyor. Ben gezicem ama çok para verdiği de söylenemez. Neyse bir cumartesi benimle Alexanderplatz’a gelebildi ve beraber iş dışında bir şey yapabildik.

germany50

Area is quite happening. There is a small festival going on. Since it’s Octoberfest time. The real one is in Munich but Berlin has a small version of it as well. Same concept but smaller scale.

Alex Berlin’in en hareketli ve canlı alanlarından bir tanesi. Şu ara daha da kalabalık çünkü aslı Münih’de olan Octoberfest’in bir küçük versiyonu burada da yapılmakta.

germany51

There is a world watch in the middle of Alex as you can see at right picture. It’s possible to see what is the time  in all popular cities of the world. At left you see Fernsehturm tower. We got a ticket to go up to see 360 view of the city. The problem is there was a big line waiting to get in. However there is a good solution for that. You don’t need to wait hours and hours there just to go up. You can send and sms to a special service and they will let you know when your ticket number is about to come. So you can go out and have a walk around, then you can come back to tower when you got the sms from tower service.

Sağda gördüğünüz şey garip silindir bir dünya saati. Tüm popüler şehirlerde saatin kaç olduğunu aynı yerden görebiliyorsunuz. Solda ise Fernsehturm kulesi var. Gene Berlin’in ikonlarından biri olan bu kule Berlin duvarından sonra gidilebilecek güzel bir seçenekti. Böylece Berlin klişelerini aradan çıkarmış oldum. Yukarı çıkmak için bilet almanız gerekiyor. İşin kötü yanı deli gibi bir kuyruk var. Bir kaç saat orada beklemek yerine kulenin özel bir telefon servisine sms gönderiyorsunuz. Sizin bilet numaranız yaklaştığı zaman size sms atarak uyarı veriyor. Siz de kuleye gelip beklemeden çıkabiliyorsunuz. Güzel yöntem.

germany52

This church located in front of the Fernsehturm tower. Now they are also building another gigantic one with a massive budget. Nobody is happy to spend money on that project. Same thing happening in Romania as well. Government trying to make a massive church at the back of Parliament building. However nobody actually wants such a waste of money. Even in Turkey we are doing the same thing. It could be much better to have more hospitals or universities but we are still making more mosques which is pretty stupid if you ask me.

Kulenin tam karşısında bulundan bu kilise için büyük diyorsanız bir de yeni yapılan ve şu an inşaat halinde olan dev kilise projesini görmelisiniz. 2. Dünya savaşında olduğu yere yeniden inşa edilmesi planlanan dev proje aslında çok büyük bir bütçe gerektiriyor. Alman halkı genel olarak bu projeyi anlamsız ve gereksiz bulmakta. Bu kadar büyük parayı neden böyle saçma bir projeye harcadıklarını anlayamıyorlar. Aynı şey şu ara Romanya’da da yaşanıyor. Fotoğraflarını çektiğim parlamento binasını biliyorsunuz. Şu dünyanın en büyük olan devlet binası… İşte onun arkasındaki boş araziye ülkenin en büyük kilisesi yapılıyor. Şu an o da inşaat halinde. Gene halk nefret ediyor. Verdikleri vergiler neticesinde paralarının bu tür projelere gitmesini istemiyorlar. Aynı şeyi biz de yapıyoruz. Hastanemizden, okulumuzdan kaç kat fazla camii var. Hala cami inşa ediyoruz.

germany53

Finally I’m at 203 meters up. This is the view from the tower.

Sonunda 203 metre yukardaki gözlem kulesine varıyoruz.

germany54

City view from a bird’s eye.

Şehri bir kuşun gözünden izler gibi.

germany55

I think I liked West Berlin more than the East part. By the way there is a restaurant in the upper floor of the tower. It’s a must right? Every tower has a restaurant. They are all very expensive so never tried to eat anything in one of these towers around the world. After the tower thing we move to the city center to drink a coffee.

Batı Berlin Doğu berlin’e göre daha hoş bir yer gibi. Gerçi kişiye göre değişir ama benim kendi düşüncem bu yönde oldu. Kulenin üst katında bir de restoran var. Her kulenin olmazsa olmazı bu restoranlar tabi ki çok pahalı oluyor. Elleşmeden iniyor ve şehir merkezinde bir kahve içmeye gidiyoruz. Adını hatırlamadığım bir arkadaşı da bize katılıyor. Kahveden sonra da birer bira yuvarlanıyor hep birlikte. Berlin’in bugünkü Berlin olmadan önceki halini yaşatan bir yere gidiyoruz. Biraz yeraltı, gotik, karanlık bir yer. İlginç bir dekorasyonu var. Salaş bir yer. Tuvalette bulunan duvar yazılarından duvar kaybolmuş durumda. Oradan da evlere dağılıyoruz. Andreas’ın gay dostu bana gay barlarla ilgili bir şeyler anlatıyor ve mutlaka gidip görmemi öğütlüyor. Metroda yüksek sesle bunları konuşurken yandaki teyze ya da çocuk arabasını süren anne hakkımızda ne düşünüyor diye içimden geçiriyorum. Elemana sus rezil ettin beni de denmeyeceğine göre. Hmm öyle mi? Bak sen yahu şeklinde cevaplar vermekten başka bir şey yapamıyorum. Sohbet barlardaki uyuşturucular, speed kullanan gençler ve 3 gün bitmeyen partiler hakkında devam ediyor. O gün metroda yanımızda oturan teyzelerden özür dilerim. 

germany56

While walking to the coffee shop. I mean real coffee shop, not like the ones in Amsterdam. Weed is not legal here. You can carry some small percent for your own consume. But more than 9 grams (as I remember) means you are actually a seller. So you get some punishment. (maybe jail or money) However almost all the weed in Germany also coming from Amsterdam. That’s what my friends told me.

Kahve dükkanına doğru giderken. Kahve derken harbi kahveden bahsediyoruz. Yoksa Amsterdam’dakilerden değil. Almanya’da ot kullanımı büyük bir yasak değil. Üzerinizde (hatırladığım kadarıyla) 9 gram ve azını taşıma hakkına sahipsizniz. 9 Gramdan fazla ise satıcı durumuna giriyorsunuz ve bu da işin burada yasaklanmış olan kısmı. İlginç bir diğer şeyse buraya gelen otun büyük bölümü Amsterdam’dan getiriliyormuş. Şu ot işinden ne büyük para kazanıyor Amsterdam. Turizmi ayrı, ihracatı ayrı.

07 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment