Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Dylan in Portal

Maws bookshelf on left, My Turkish lesson to Pam seen on the right. She was practicing about how to write and pronounce my name. :)

Ajans kitaplığı solda. Sağda benim metin yazarımız Pam’e adımı nasıl yazıp okuyacağını öğretirken verdiğim küçük Türkçe dersi görülmekte.

This is a brochure I designed for Maws. They are re-designing their company profile. New website, new id and new things like that. Jacky asked me to design something to promote agency. But he also wanted to have something useful. They had the idea of making an agenda to give the clients or people as a gift. That way people can use it in daily life and more people will see it. Other idea was making a brochure with an interesting folding. Because their identity based on the triangles with thin lines. However I thought a brochure with triangle shape or folding will bring us lots of problems and dead zones. Since they are an interactive agency I came up with a more interactive idea. It is a brochure printed in 50×70 cm paper. In front you have the information about company and some of the works. Then when you open it all you find two postcards made with agency’s works. You can rip and take it off from the brochure. When you turn back you see a big yellow area. There are instructions with 3 different colors. If you follow the blue one you create an envelope to send your post card with the brochure itself. So brochure actually has a second life and pushes people to be interactive just like the agency. If you want to do something else you can follow the pink lines and make a origami flower. Green will bring you a little origami chicken. All these lines are also fitting nice with the agency identity.

Çalıştığım ajans Maws’ın tanıtımına yardımcı olması için Jacky benden bir broşür ya da ajanda tasarlamamı istedi. Kendisi ajanda fikrine daha yakındı çünkü insanların günlük hayatta kullanabileceğini ve bunun daha kullanışlı bir promosyon olacağını düşünüyordu. Açıkçası ajanda fikri bana çok ucuz geldi. Broşür ise bir kere bakılıp kenara atılacak bir şeydi. Ayrıca ajansın çizgiler ve üçgenlerden oluşan kurum kimliği konseptini uygulaması zordu. Farklı katlama biçimleri denedik ama istediğimiz kullanışlılığı elde edemedik. Sonra ben yeni bir fikirle geldim. 50×70 boyutunda bir kağıt kullanarak yaptığım bu broşürün ön yüzü ajansla ilgili bilgi ve işlerden oluşuyor. Broşürü tamamen açınca koparıp alabileceğiniz 2 adet kartpostal görüyorsunuz. Bu kartpostallarda ayrıca ajansın işleri basılı. Arkayı çevirdiğinizde büyük bir sarı alan sizi karşılıyor. Ajans interaktif bir medya ajansı olduğu için broşür neden interaktif olmasın diye düşündüm. Bu sarı alanda 3 farklı renkte çizgiler sizi karşılıyor. Numaralı yönlendirmeleri izlerseniz mavi çizgiler size bir zarf yaptırıyor. Böylece broşürü kartıyla birlikte içine mesajınızı yazarak başkasına göndermeniz mümkün oluyor. Pembe çizgiler size bir origami çiçek yapmanızda yardımcı olurken yeşil ile bir origami tavuk sahibi oluyorsunuz :)

Dylan. He and his friends Daniel & Jack organizing the event 2012 Game & Art festival in Kuala Lumpur. I will be there as one of the guest designers too. Dylan also selling Valve’s games in South Asia. He gifted me the Portal 2 game for mac platform. How nice. The first game became one of my favorites and it’s been a long time since the new version released but I couldn’t have time to buy and play because of travelling and designing around the world. Awesome!

Dylan’la tanışın. O ve arkadaşları Daniel & Jack 2012 Kuala Lumpur oyun ve sanat festivalini organize ediyorlar. Dylan ayrıca Valve oyunlarını güney Asya’da satan şirketin sahibi. Bana da Portal2′nin mac versiyonunu hediye etti. Bu harika çünkü oyunun ilk versiyonunu bitirmiş ve Valve’ın en iyi yapımlarından biri olarak listeme almıştım. 2. oyun çıkalı uzun zaman olmasına rağmen alıp oynama fırsatım olmamıştı. Bu hediye tam isabet oldu.

This is something I did to say thanks to Dylan. Teleporting just like in the game :)

Portal 2 hediyesinden sonra bunu Dylan’a küçük bir hediye yaptım :)  

27 Mayıs 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment