Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Deadly house party at Manish’s

Manish invited us to his house for a innocent house party. It was ok at the beginning.

Manish bizi evinde küçük, masum bir parti için davet etti. Her şey güzel başladı.

Then some more friends joined us. We decided to go out to have some shots in some bars.

Sonra bir kaç arkadaş daha bize katıldı. Gece yarısı evden çıkıp birkaç bar gezdik.

Indian Michelle Rodriguez is my new friend. Her name is Indu. Means: Moon

Michelle Rodriquez’in Hintli versiyonuyla arkadaş oldum. Adı da Indu. Ay demekmiş.

After some time these guys asked me that: Did I saw a place named Mahabaleshwar or not… I answered: No and they said, let’s go then. I said ok. But actually I had no idea about what this place is and how long time we need to go there. Then I learned that it’s 3 hours  distance by car. :) And the place is a hill with a beautiful view.

Bir süre sonra bu arkadaşlar bana Mahabaleshwar diye bir yeri görüp görmediğimi sordu. Ben de görmedim dedim. Gidelim o zaman dediler. Ben de hay hay dedim. Ama gideceğimiz yer ne kadar uzak ya da nasıl bir yer diye sormak hiç aklıma gelmedi. Burada iyice saldım kendimi, kim ne derse tamam diyorum. :) Ogrendim ki mekan şehirden 3 saat uzaklıktaymış ve super manzarası olan bir tepeymiş.

I thought I made a mistake with saying yes to their offer because we were traveling in a very bad road with full of curves. I was in a small car with 3 drunk indian and one drunk Finnish girl. Plus to all of these, monsoon rains were with us and fog made us blind. Actually I was very close to death. Right side of the road was cliff all the time and no barrier for safety. I recorded a one last video with my camera to say I love you to my family and friends.

Bir süre sonra tekliflerine ok diyerek çok büyük bir hata yaptığımın farkına vardım. Zil zurna sarhoş 3 Hintli ve 1 Finli ile küçük bir arabanın içinde sağ tarafı devamlı bariyersiz uçurum olan bozuk bir yolda ilerliyorduk. Tüm bunların üzerine muson yağmurlarını ve yarı yolda bastıran sisi de eklerseniz ölüme bayağı yakındım aslında. Kamerayı çıkarıp Ailem ve sevdiklerim için son bir veda videosu bile çektim.

When we arrived we were deadly tired because of the travel and all the drinks. We found a cheap hotel to have some sleep. At least for some hours. Then we found this place. :)

Vardığımızda hepimiz birer yürüyen ölüydük. Birazcık uyuyabilmek için bir otel bulduk. En azından bir kaç saat uyku bizi adam edebilirdi. Etti de. Burada uyuduk. Duvardaki delikten ayağım üşüdü.

When we woke up, we go out and it was still raining, god damn monsoon rains never ending here. I bought an umbrealla and started dancing in the rain.

Dışarı çıktığımızda hala yağmur yağıyordu. Kahrolası muson yağmurları burada hiç dinmiyor. Yeni bir şemsiye aldım ve yağmurda dans etmeye başladım.

We eat something and started to discover places around.

Bir şeyler yedikten sonra keşif gezisine çıktık.

There is no road in some places. So it’s impossible to drive a low rider here. After some offroad with our small car, we reached a place where you can see a beautiful view.

Bazı yerlerde yol yok. Hindistan’da yere yakın araba kullanmak imkansız. Biraz offroad yaptıktan sonra muhteşem manzaralı bir tepeye ulaştık.

Relations between an Indian god and a Finnish girl are quite interesting. :)

Hintli bir tanrı ile Finli bir kız arasındaki ilginç ilişki.

We shoot many photos near the cliff.

Uçurumun kenarında bi ton fotoğraf çekindik.

Then we wanted to throw Manish down. :)

Manish’i aşağı atmayı denedik.

I teached Turkish folk dance to the guys near the cliff.

Cocuklara halay çekmeyi ögrettim.

Next day evening I reached back to home. I entered to home and jumped to bed. I was already sleeping while I am mid air. :)

Ertesi günün akşamı eve döndüğümde O kadar yorgundum ki yatağa kendimi attım ve düşerken havada uykuya daldım.

 

08 Eylül 2011 1 Yorum Short URL
  • Son fotoğraflarda manzara, ortam, arkaplan, siz her şey süper süper bayıldımm :) Fotoğraflar çok güzel çıkmış dolayısıyla da :D

    ipek çankaya

    12 Eylül 2011

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment