Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Dasein Art Academy

I wanted to show you an art and design school of Malaysia and here I am in the corridors of Dasein art academy.

Malezya’da bir sanat okulunun ortamını sizlerle paylaşmak istedim. Burası Dasein sanat akedemisi. Umarım seversiniz.

Printing studio. Looking similar to my schools. But they have more paints everywhere. :) I used to find all colors with cmyk…

Baskı atölyesi aslında bizim okuldakinden pek farklı değil. Sadece etrafta daha çok boya daha çok renk var. Biz her şeyi cmyk’dan karıştırarak yapardık. Yararı da olmuştur aslında.

Scenes from sculpturing studio.

Heykel atölyesinden manzaralar.

Scenes from art studios.

Çizim atölyelerinden sahneler.

I miss the smell of real paint. What a nice place to be in. Smell the paint and be lost in the colors.

Boya kokusunu özlemişim. Kocaman tuvaller boyamak istiyorum. Dev resimler yapasım var.

Create yourself.

Kendini bulmak değil, kendini yaratmak.

3D Animation studio.

3 boyutlu dünyaların atölyesi burası.

Dasein. Lovely place to study. I miss my university days. Students here are very talented and kind. I loved them all. Works are amazing teachers are super kind and supportive.

Dasein’de gezerken resmen tekrar okuyasım geldi. Burada öğretmenler çok şeker, destekçi ve yardımsever, öğrenciler pek yetenekli ve sevecen. İşler desen gayet yaratıcı.

Typographic pillows.

Tipografik yastıklar.

This was a exhibiton made by 10 students. All items in the exhibition made by used things or recycled materials. Like giving them a second life.  You can also buy them. However almost all of them was already sold. I wrote and left my comment with one of my postcards.

Son fotoğraflarda gördükleriniz aslında 10 öğrenci tarafından hazırlanmış bir sergi. Sergideki tüm ürünler geri dönüştürülmüş ya da kullanılmış malzemelerden üretilmiş. Bir nevi çöpe gidecek şeylere ikinci bir hayat verme projesi. Ayrıca tüm bunları satın almanız da mümkün. Sergideki her şey satılık. Lakin her bişey çoktan satılmış. Gezinin sonunda yorumlarımı bir kartpostalıma yazıp imzaladım.

31 Mayıs 2012 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment