Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Bruketa Zinic the agency and last days

DCIM100GOPRO

My presentation in Art & Design Academy of Zagreb… Tin is giving lessons here as well. Thanks to him to invite me to school and tell my story here.

Tin saolsun beni kendi hocalık yaptığı okula davet etti ve bir sunum yaptım. Hem de ülkenin en iyi sanat ve tasarım okulunda. Mis gibi geçti.

brlog1

Bruketa Zinic is one of the biggest local agencies of Croatia. They have plenty of clients and many of them are the most important brands of the country. Company has several smaller inhouse teams for different needs. For example “Brand doctor” does the branding and identity projects. Brlog does the digital campaigns and social media marketing as well. There are also other things like architecture and traditional advertising. It’s a full service advertising agency includes everything .

Bruketa Zinic’e hoşgeldiniz. Burası Zagreb’de çalıştığım ajans. Lokal ajansların belki en büyüğü ve ülkenin en ödüllü en bilinir ajansı diyebiliriz. Kendi içlerinde de bir kaç farklı ajanscık barındırıyorlar. Benim de üyesi olduğum “Brlog” ajansın dijital kanadıyken “Brand doctors” kurumsal kimlik ve markalaşma konularında ajansın yükünü sırtlayan kısım.

brlog2

There is this monitor on the corridor which shows the most popular google searches all around the world in the real time.

Ajansın koridorunda bir monitör var. Gerçek zamanlı olarak google’da en çok aranan sözcükleri listeliyor.

brlog3

There is also a place to sleep in the office. A small bed if you need to take a nap or if you need to work till morning. Seeing this bed in the agency scares me a bit since I was the guy who stays in the office till mornings.

 Ofiste duvara gömülü bir bölme içinde bir yatak var. Perdeyi çekip içerde kestirebiliyorsunuz. Ajansta sabahlayacaklar için yapılmış olmalı. Biraz korkutucu.

brlog4

Lunch area and the toilets. There is also a small smoking room covered with glass panels.

Burası da kahvenizi çayınızı kapacağınız ve öğle yemeklerinde diğer ekiplerle kaynaşıp sohbet edeceğiniz yer. Tuvaletteki lavabo sulak gibi. Ne zaman elimi yıkasam kendimi at gibi hissediyorum. Cam bir bölme içinde sigara içme odası da var. Oraya girip 1 dakika durunca içerden bir paket sigara gibi çıkıyorsunuz.

brlog5

Bruketa&Žinić OM Zagreb is the second most effective independent advertising agency globally (Effie Index 2012) and one of the most award-winning advertising agencies in Southeastern Europe, with over 400 international awards, such as Art Directors Club New York, Epica, London International Awards, New York Festivals, Cresta, Clio, Effie, etc. The agency was founded by Davor Bruketa and Nikola Žinić in 1995 and today it numbers some 50 marketing communication experts who stands behind the agency’s projects and achievements.

Ajansın Zagreb ofisi 2012 Effie Index’ine göre dünyanın en etkin ikinci ajansı seçilmiş. Ayrıca Güneydoğu Avrupa’nın en ödüllü ajansı. 400′ün üzerinde uluslararası ödülleri var. Şirket Davor Bruketa ve Nikola Žinić tarafından 1995′te kurulmuş. Şu an 50 kişinin çalıştığı ajans yoğun ama bir o kadar da eğlenceli bir yer. Printer’ın arkadaşında bulunan sotelenmiş Rakia’ları gelip gidip shot yapabilir insanlara şerefe demeyi öğretebilirsiniz.

brlog6

They also have offices in Vienna, Belgrade and Baku.

Ajansın Viyana, Belgrad ve Bakü’de de ofisleri bulunuyor.

brlog7

This is where I was working: Brlog office. That’s my desk in the front. Next to Tonchi. Tonchi is a creative person with great sense of music. Brlog also performs web development: consultations, project planning, digital concepts, web design, interface design, content development and management, and other digital communications such as interactive installations, interactive CDs, digital animation, QR code implementation, etc. They won awards such as Web strategy and Best Digital Brand/Product Launch in Croatia of their work on the Parliamentary Elections.

Burası da benim çalıştığım alan. Brlog ofisi. Öndeki masada ben oturuyorum. Yanımda ekipten samimi arkadaşım Tonchi oturuyor. Tonchi güzel bir müzik zevkine sahip. Gün boyu ofisin dj’liğini de o yapıyor. Genelde ajansın tüm dijital yükünü bu oda üstlenirken kendilerine ait bağımsız işlere de sahipler.

club

This is a club that my co-worker Mario took me. It was an old, abandoned factory but then they turned it into a club. It is quite popular and it has two big areas. One has live dj performances with electronic music. Other part plays much more popular songs like R&B and pop.

Adını unuttuğum ilginç bir mekan. Eski ve terkedilmiş bir fabrikayı şehrin en popüler mekanlarından birine dönüştürmüşler. Büyük bir yer ve 2 sahnesi var. Bir taraf canlı Dj performansları ve elektonik müzikle koparken diğer bölüm daha piyasa şarkılarla hoplayıp zıplıyor.

crazy dog

This is the crazy dog that I am living with in Zagreb. Loves eating me alive every morning and every evening when I am back from the office.

Evinde kaldığım bu güzel husky her sabah benim organik alarmımdı. Yalanarak uyanmak alışması zaman alan bir şey. Bir de akşam seansı var tabi, işten gelince. Sabah akşam yalanıyoruz.

ickiler

Trying some local tastes. Left one is like a Croatian version of Jägermeister. Made of a lot of herbs and tastes like a medicine. But it’s quite strong and makes you super dizzy after a couple of shots. The one in the center is a local Croatian beer. Most popular one. It’s like Efes beer in Turkey. However they have the worst label I have ever seen on a beer brand. Right one is something familiar. You know what it is. It’s just a pocket size of legendary Jägermeister.

Gittiğim her yerde lokal tatları keşfetmek artık rutin bir iş. Soldan başlayalım. Pelinkovac otlardan ve bitkisel malzemelerden yapılan bir içki. Bir dönem, hatta halen ilaç niyetine kullanılıyor. İlaç diyoruz ama alkol oranı çok yüksek. Bundan bir kaç shot içince başka hiç bir şey içmenize gerek kalmıyor. En azından benim tavsiyem bu yönde. Ortadaki lokal bir bira markası. Bizim için Efes neyse burada Velebitsko o. Bira fena değil ama gördüğüm en kötü marka imajına sahip. Etiket tasarımı gördüğüm en kötü bira etiketi olabilir. Sağ tarafı anlatmama gerek yok. Cep boyu eski dost. Zor anlar için.

parti1

Last night in Zagreb I was invited to a house party in my friend’s house Tanja.

Zagreb’de son gecem Tanja adlı arkadaşımın ev partisine giderek başladı. Yalnız gece yarısı özel davetle girilen bir başka partiye sıçradık.

parti2

But the party didn’t stayed in the house and we went to a crazy private party with limited people. They hired a small pub only for invited people to drink like crazy. Champagnes, Russian vodkas, Irish whisky or whatever you want to drink they were all free and endless. It was a big party in a small place.

Bir grup zengin tayfa tarafından hazırlanan bu partiye sadece özel davetle girebiliyorsunuz. En pahalı içkileri toplayıp sınırsızca içelim bakalım ne olacak konseptli bu parti. Epey uzun sürdü. Sonu herkesin birbirine yazdığı, yazmayanların ise tuvalette kustuğu bir geceye dönüştü.

pizza

And one of the last dinners I had in Zagreb. We ordered the medium sized pizza and they gave us this things! I can’t even imagine how the big ones look like if these are the medium sizes.

Son akşam yemeklerinden biri bir pizza restoranındaydı. Orta boy pizza söyleyip bunu görünce yok artık dedim. Büyük istesek ne getireceklerdi merak içindeyim. Pizzanın yarısını kutulatıp Tanja’nın partisine götürdüm. Bi ara acıkıp kutuyu araladım ama partidekiler çoktan yok etmişler.

trengarı

Main train station of Zagreb looks like an open book store. Very nice to grab a book before you hit the road. And a beer for the road as well.

Zagreb ana tren garı açık bir kitaplık gibi. Uzun bir tren yolculuğundan önce buradan bi kitap kapmak güzel fikir. Tabi bir de yolluk bira.

 

yellowroads

Golden autumn came into Zagreb city. Streets are covered with yellow leaves and creating very romantic atmosphere all around the city. These are the times to have romance in the city.

Zagreb yolları bu aralar sarı renk. Sonbahar yapraklarıyla kaplı şehir şu ara pek romantik.

23 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment