Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Broken Relationship Museum

broken1

This is a museum for broken relationships. It’s a really nice and interesting concept. Conceptualized in Croatia by Olinka Vištica and Dražen Grubišić, the Museum has since toured internationally, amassing an amazing collection. Although often colored by personal experience, local culture and history, the exhibits presented here form universal patterns offering us to discover them and feel the comfort they can bring.

Ayrılık müzesi hayatımda gördüğün en garip konsepte sahip müze oldu. Hırvatistan’da ortaya çıkan bu müze buradaki ana yeri dışında gezen sergiler de yapıyor. Mesela 2010′da İstanbul’a İstinye Park’a da gelmişler. Aynı zamanda hediyelik eşya reyonona da sahip müzede ilgi çekici şeyler var.

broken2

People from all over the world are donating their left items from broken relationships. All the items have some interesting stories to read as well. You can also donate yours if you want, like I will do. However they don’t promise to showcase it in the museum since they already have 11.000 items in hand.

Dünyanın her yerinden insanlar eski ilişkilerinden arda kalan ilginç eşyaları hikayeleriyle buraya gönderiyorlar. Siz de internet sitesindeki formu doldurup kendi eşyanızı müzeye gönderebilirsiniz. Eğer gerçekten ilginç bir parçaya sahipseniz müzede sergilenebilir. Diğer yandan bu konuda söz veremiyorlar çünkü ellerinde zaten 11.000 parça eşya var ve şu an bulundukları binaya sığamıyorlar.

broken3

I read many interesting break up stories in the museum with interesting items but these are my favorite two. Fake boobies and the axe. It’s too long to tell you the story here and I don’t think I can do it well even if I try. But they are quite inspiring :)

Müzede ilgi çekici ve yok artık dedirten bir çok ayrılık hikayesi okudum ama bu ikisi favorilerim. Sahte memeler ve balta hikayesi. Gidip görün ben anlatıp olayı bozmak istemiyorum. :) Özellikle baltalı olan helal dedirten cinsten.

broken4

There is also 3 stories I saw from Turkey. They are from Istanbul, Bursa and Izmir.

Müzede Türkiye’den de 3 hikaye vardı. İstanbul, Bursa ve İzmır’den 3 obje yan yana dizili.

broken5

After the museum we met with Tin’s girlfriend Matea. She is a very good production designer and has a design company with 4 girls. Like a girl band. Ate local food and drank local drink Rakia together. Went to a cafe of their friends and ate some delicious chocolate cakes later on. Then all the sun went down and started to rain. We walked back to the houses. I was quite wet when I was back in house. Changed my clothes and got ready for another meeting with Mario from the office. He showed me some clubs on that night.

Müzeden sonra Tin’in kız arkadaşı Matea ile buluştuk. Matea zekice ürünler tasarlamış bir ürün tasarımcısı. 4 kızdan oluşan bir şirketi var. Tasarım dünyasının spice girls’ü gibiler. Birlikte yemek yiyip Rakia içtik. Daha sonra bir arkadaşlarının kafesine gidip çikolatalı kek yiyerek günü noktaladık. Aslında ben noktalamadım çünkü akşam ajanstan Mario ile buluşup ortamlara akacağız. Ho ho hoo…

15 Ekim 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment