Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Avrupa’nın En Pahalı Sehri: Londra Gezi Rehberi

South Bank’da 40 dakikalık bir yürüyüş ve ardından arka plan Big Ben’in olduğu mükemmel bir poz, birbirinden güzel Parlamento Binaları, şu dönme dolaplar var ya hani; en büyüğünden olan London Eye… Daha bitmedi: Tate Modern, Shakespeare’s Globe, St. Paul Katedrali ve Kule Köprüsü’nü yaya olarak geçmek. Bence siz de tam olarak nereden bahsettiğimizi biliyorsunuz…

Londra turu boyunca öyle yerler gezecek, öyle hikayeler dinleyeceksiniz ki, bu şehre her gelişte bir kez daha aşık olacaksınız. Keşfedecek 8 kraliyet parkı, 300′den fazla müze ve galerinin bulunduğu Londra, yanlış anlamayın herhangi bir ülkeden değil, sadece tek bir şehirden bahsediyoruz. Çoğunda ücretsiz giriş imkânının olduğu müzeleri gezebilir, parklarda gün boyunca güneşin tadını çıkarabilir ve dönme dolapta muhteşem bir şehir manzarasıyla Londra gezinizi en güzel şekilde taçlandırabilirsiniz. Keyifli bir Avrupa turu yapacağınız Londra’da klasik bayram turları yerine unutulmaz bir bayram tatili yapabilirsiniz.

Buckhingam Sarayı - Londra
• Westminster Abbey
Westminster Abbey, çarpıcı bir gotik kilise ve Parlamento Binası’nın arkasında yer alan, UNESCO Dünya Mirası listesinin en güzide mimarisi. 700 yıllık binayı keşfetmek isteyen 1 milyondan fazla ziyaretçi her yıl buraya geliyor. Ses kılavuzları İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Portekizce, Lehçe, Macarca, Çince ve Japonca dillerinde mevcut. Bir diğer seçenekserehberli turu tercih etmek ve Türkçe anlatımlar eşliğinde gezmek. Krallar, kraliçeler, devlet adamları ve askerler, şairler, rahipler, kahramanlar, iyiler ve kötüler eşittir Westminster Abbey ya da bir diğer bilinen adıyla Westminster’daki Aziz Peter Kilisesi. İngiliz tarihinin yaşayan bir tablosu adeta. Ayrıca çok sayıda ünlü isim de Westminster Abbey’in zengin tarihinin bir parçası. Yakın geçmişten örnek verecek olursak, Kate ve William’ın 2011′de evlendiği kilise Westminster Abbey’di.

 

London Eye Dönmedolabı - Londra
• Trafalgar Meydanı ve Ulusal Galerisi
Londra’nın tam merkezinde yer alan ve kelimenin tam anlamıyla kalbinin küt küt attığı Trafalgar Meydanı, kentin en hareketli açık alanlarından biri. Özel etkinlikler ve kutlamalar, St. Patrick Günü, Çin Yeni Yılı da dahil olmak üzere çok çeşitli etkinlik ve festival için sıklıkla kullanılıyor. Fotoğrafçıların ders verdiği meydan zaman zaman miting ve gösterilere de ev sahipliği yapıyor. Meydanın kuzey tarafında tarihi ortaçağdan 20. yüzyıla kadar uzanan 2.000′den fazla Batı Avrupa tablosunun olduğu Ulusal Galeri’yi bulacaksınız. Botticelli, Leonardo da Vinci, Rembrandt, Gainsborough, Turner, Renoir ve Van Gogh’un etkileyici eserlerini birebir görmek inanılmaz bir duygu. Müjde! Bu galeriyi gezmek ücretsiz.

 

Madame Tussauds Balmumu Müzesi - Londra
• British Museum
1753 yılında kurulan The British Museum, dünyanın en eski müzelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Müzenin içi hakikaten kelimelerle anlatılamayacak kadar geniş ve sadece bir kısmı bile halka açık gösterilen koleksiyonları ve milyonlarca objeyi içeriyor. Rosetta Stone, Lindow Man, Parthenon heykelleri ve Mısırlı mumyalar gibi dünyaca ünlü objeler yılda 6 milyon ziyaretçinin ilgisini çekiyor. British Museum haftada 7 gün açık ve giriş ücretsiz.
• Piccadilly Circus
Piccadilly Circus, Londra’nın kalbinde her daim kalabalık bir meydan olup, 1819 yılında Regent Caddesi ve lüks alışveriş mağazalarıyla ünlü Piccadilly Caddesi’ni birleştirmek amacıyla kurulmuş. 19. yüzyıldan kalma Shaftesbury Anıtı Çeşmesi, neon ışıklarının dansını ve videoları mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Kısaca şöyle söyleyebiliriz: New York’taki Times Meydanı’nın minyatür bir versiyonu.

london
• Kule Köprüsü
Orijinal adıyla Tower Bridge, Londra’daki yol trafiğini hafifletmek için 120 yıl önce inşa edilmiş çok eski bir köprü. Bugünse tam bir “mühendislik harikası” olarak kabul edilen bu köprüde hem yayalar için hem de araçlar için özel açılır kapanır özel geçitler var. Bu köprüden yayan yürümek o kadar keyifli ki, şüphesiz Londra turunuzun unutulmaz anılarından biri olacağına eminiz. En az Big Ben ve London Eye kadar Londra’nın gözde simgelerinden biri olmaktan öte, tartışmasız dünyanın en meşhur ve hemen tanınabilir yapılarından biridir.
• Harrods
150 yıllık köklü tarihi boyunca Harrods, dünya standartlarında imkanlar sunan lüks bir alışveriş merkezi. 7 katlı olan bu devasa merkezde tam tamına 330 farklı mağaza bulunuyor.Alışveriş merkezindeki yerli moda markaları ve aksesuar mağazaları ile İtalya’da Moda Haftası’ndaymışsınız gibi hissedebilirsiniz. Buna ek olarak, en kaliteli ev eşyaları, son teknoloji ürünleri gibi birbirinden güzel vitrinleri gezebilirsiniz. Ancak şunu hatırlatalım; Harrods sadece bir alışveriş mağazası veya görsel olarak muhteşem bir binadan çok daha fazlasını sunuyor.Harrods, sahipleri, mimarları, müşterileri ve her şeyden önce çalışanları tarafından şekillendirilen, eski ve yeninin bir araya getirildiği zengin bir İngiliz kurumu.

3 years in 1 minute

Some sexy times from the road. Enjoy!

Dünya turumun en seksi anları.

Makedonya’nın En Gezilesi 8 Yeri

makedonia

Balkanlar turunun olmazsa olmazı Makedonya, Bizanslıların eski evi, Roma İmparatorluğu, Bulgar İmparatorluğu ve Osmanlı Türklerinin etkilerini içeren, zengin ve çeşitli tarihi geçmişi olan, bugün benzersiz bir mimari, çeşitli kültür ve lezzetli mutfaklara sahip küçük bir Balkan ülkesidir. Buraya sadece Balkanlar’daki en derin göl gibi tabiat ananın harikalarını değil aynı zamanda antik mekanları ve modern insan yapımı yapıları görmek için de gelen turistlerin sayısı da oldukça çok. Makedonya, vizesiz turlar arasında da Balkan turları arasında da popüler bir destinasyon haliyle.

makedonya

Doğu’nun tam anlamıyla Taş Köprü’nden Batıya bakan ve hızla gelişen bir şehir olan başkent Üsküp‘ü ziyaret edin, görkemli, heyecan verici, gizemli ve şaşırtıcı bir şehir olan Ohri’yi keşfedin. Makedonya sizi şaşırtacak, bir daha ve bir daha gelmenizi sağlayacak nadir ülkelerden biri. İşte Makedonya geziniz boyunca mutlaka gezilesi o 8 yer:

uskup

1- St. Jovan Kilisesi (John), Kaneo

Makedonya’nın en görkemli kiliselerinden biri, Ohri Gölü‘nden yükselen uçurumun hemen üzerinde, küçük bir balıkçılık yerleşiminde konumlanıyor. St. Jovan Kaneo, Bizans ve Ermeni mimari tarzlarının muazzam bir birleşimidir.

2- Üsküp Eski Çarşı

Vardar Nehri’nin sol tarafında, Üsküp antik bölümünde eski Üsküp çarşı, Balkanlar’da yer alanİstanbul dışındaki en büyük pazar. Eski çarşı, 12. yüzyılın başlarında ticaret ve tacirler için bir merkez olmuştur ve günümüzde kentin ikonik bir miras alanını temsil etmektedir. Küçük alışveriş dükkanları,Üsküp’ün en eski el sanatlarını ve esnafını (Terziler, ayakkabıcılar, yorgan yapımcıları, ayakkabı tamircileri ve kalay taşlar satanları) görebilirsiniz. Eski çarşı, City Centre ve Kale Fortress’e yürüme mesafesindedir.

3- Millenium Cross, Vodno Dağı

Şehrin zirve noktalarından birine ev sahipliği yapan dağın üzerindeki Millenium Cross, Üsküp’ün bir simgesi haline geldi. Vodno Dağı‘nın zirvesinde duran 76 metrelik uzunluğundaki bu yapı, Makedonya’daki yeni binyıl ve 2000 yıllık Hıristiyanlığın onuruna 2002′de kurulmuştur. Milenyum Haçı geceleri parlar ve kentin hemen hemen her yerinden görülebilme özelliğini taşır.

4- Heraklea

Bitola’nın güneyinde, Bukovo Köyü’ndeki yamaçlarda, Lynchestis bölgesinin ana şehir merkezi olan antik kent Heraclea’nın kalıntıları var. Heraklea, M.Ö. 4. yüzyılın ortalarında Makedon’un II. Philip tarafından kurulan bir şehir olarak tarihsel kaynaklardan bahsedilir. Sınır bölgelerindeki II. Philip, Makedon devletini genişletme niyetindeydi; savaşın ve kültürel genişlemenin temel yapıtaşı olarak güçlendirilmiş şehirler inşa etti.

5- St. Naum Manastırı

Makedonya’nın en eski ve en zengin manastırlarından biri ve Ohri’ye 29 km uzaklıktadır. Manastır adını,Ortaçağda onu kuran Saint Naum’dan almıştır ve Ohri Gölü boyunca uzanmaktadır. 16. yüzyıldan beri manastırda bir Yunan okulu vardı. St. Naum Manastırı da (Arnavutça: Shën Naum) dahil olmak üzere Ohri Gölü bölgesi Makedonya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir.

6- Saint Panteleimon (Plaošnik)

Ohri’deki bu tarihi yer, Makedon Ortodoks Hıristiyan inancının M.S. 9. yüzyılda ilk Piskopos Aziz Clement tarafından kurulmuştur ve aslında burada yaptığı mezarın içine de gömüldüğü yerdir. Ülkenin çalkantılı geçmişine şahit olan orijinal kilise yıkılmış ve yerine yeniden inşa edilmiş, ardından ülkenin 20. yüzyılın komünist yönetimi sırasında yıkıma uğramasına izin verildikten sonra da İslami Camii yerini almış.

7- Pelister Ulusal Parkı

Pelister, Güneybatı Makedonya’daki Baba Dağı’nın bir parçası. 1948 yılında, nadir bulunan ulusal zenginliklerinden dolayı “Milli Park” olarak ilan edildi: Molika ormanları, eşsiz florası, granit taşları, morfolojik özellikleri, dağlık bölümdeki buzullar parkı ilginç kılan özelliklerden sadece birkaçı. Ayılar, kurtlar, çeşitli hayvanlar, baykuşlar, vahşi domuzlar, tavşanlar, az biraz kartal, geyik, keklik, endemik hayvanların burada görülebilecek başlıca canlılar olduğu söyleniyor.

8- Krusevo

Balkanlar turunuzun en asi prensi olacak olan Makedonya, ziyaret etmeye kesinlikle değecek birçok köy ve küçük kasabaya sahiptir. Örneğin, Krusevo Kasabası, geleneksel Makedon yaşam tarzını ve orijinal el işi ürünlerini gözlemlemek, satın almak için dört dörtlük bir yerdir.

The Grand Albania Journey

Me and my dear friend Marsel made a big trip around Albania with his new second hand car. Here are some selected pictures from the whole trip. We have been in Tirana, Vlora, Kruje, Lushnje, Sarande, Berat, Gjirokaster and Delvine… Albania is much enjoyable when you have a great travel buddy like Marsel and with no design problems to solve.

Arnavutluktan iş arkadaşım Marsel ikinci el bir araba almış. Tabi ki bu arabayı kutlamak gerekiyordu. Biz de arabayla birlikte arnavutluğu karış karış gezeceğimiz büyük bir tura çıktık. Tirana, Vlora, Kruje, Lushnje, Sarande, Berat, Gjirokaster ve Delvine’e gittik. Zaman zaman ev kiraladık arada güzel yer bulunca kamp attık. Muhteşem geçti. Tamamen özgür, canımız ne istiyorsa onu yaptığımız koca bir hafta. İlç gibi geldi ilaç İşte o yolculuktan seçmece bazı fotoğraflar. Umarım seversiniz.

IMG_7567

IMG_7641

Vlora is the Albania version of İzmir I guess. It’s chill, hot, relaxed city with warm people.

Vlora sanırım buranın İzmir’i. Sıcak, neşeli, rahat insanların yaşadığı ne tam yazlık ne tam şehirleşmiş arada bir yer.

IMG_7654

IMG_7664

IMG_7677

IMG_7686

It is not so hard to reach from one city to other in Albania, It’s not a huge country. So it doesn’t take very long time to travel in between cities.

Arnavutluk çok büyük bir ülke sayılmaz. O yüzden şehirler arası sürüşlerimiz çok uzun sürmüyor. Genelde 1-2 saatlik sürüşlerle bir şehirden ötekine geçmiş oluyorsunuz.

IMG_7695

Just sit here for a while and do nothing. Nothing at all.

Mesela burada oturup hiç bir şey yapmadığımı hatırlıyorum ve bu harikaydı.

IMG_7712

Rafting was one of our adrenaline sessions here in Albania.

Marsel zavallım benim adrenalin bağımlılığımı yatıştırmak için çeşitli önerilerle gelmeyi ihmal etmedi. Bunlardan biri de raftingdi.

IMG_7725

Streets of Gjirokaster looks so moody. I felt like I’m not in 2016 but some other time from history.

Gjirokaster, Arnavutlukta en kendine has, özgün ve kimlikli olan şehirdi diyebilirim. Eğer bu ilkeyi ziyaret ederseniz Tiran’ın çirkinliğinden kaçıp buraya sığınabilirsiniz.

IMG_7735

IMG_7740

IMG_7770

IMG_7774

IMG_7783

IMG_7797

IMG_7818

DCIM100GOPRO

IMG_7846

Coast in Sarande.

Sarande’nin kıyısı

IMG_7849

Sarande is a typical summer city. Like Antalya in Turkey. This is the terrace we had there. A huge place with spectacular view in the city. Lovely times.

Sarande’de sanırım buranın Antalya’sı oluyor. Tabi bu şehirler bizim 80′lerdeki halimiz gibiler. Buralar çok gelişecek ve yakın zamanda inanılmaz fiyatlara inanılmaz bir emlak piyasası oluşacak. Şu an ortam bizim için uygun sayılır. Dolayısıyla gidip denizin tam önünde en üst katta teraslı bir daire kiraladım. İşte bu da manzarası.

IMG_7857

IMG_7866

IMG_7870

IMG_7885

IMG_7982

Shooting in poligon was another stress killer for us.

Atış poligonu en eğlenceli anlardan biriydi. Sıktığım her kurşunun 1 euro değerinde olması biraz can yakıyordu ama olsun. Bunu da yapmalıydık.

Here I go to Albania (again)

I had amazing times in Albania and had great friends around back in 2014. Tirana was my last city to work before I give a break to Designer on the road journey and head back home after 3 years of epic traveling. This time I went for a week vacation just for full time traveling, not working.

Arnavutluk 3 senelik muhteşem bir yolculuğun eve dönmeden önceki son durağıydı benim için. 23 ülkede 55 küsür şehir gezdikten sonra Tiran’a gelip 1 ay orada çalışmış ve harika arkadaşlar edinmiştim. Marsel’de onların başında geliyordu. Bayram tatilinde madem yakın gidelim Marsel’le şu ülkeyi çalışmadan adam gibi boydan boya bi gezelim sağda solda kamp atalım dedik. İşte bu da videosu. Keyifli seyirler…

I Have Things To Tell

Dudes and Dudettes, I have been talking in universities for a while. It’s an amazing feeling to share my design adventures with young talented design students across the country. Plus it’s a great way to keep my self on the road as well. It’s been around 30 universities till now and still counting. Here are the some photos of the latest ones I visited. Beside those university talks I have been a member of a speakers agency. So I will be visiting companies and events as well. Let me know if you are interested to call me in for your school or company, event etc…

To see more of my talks, please have a visit to : www.cagricankaya.com/talks

Sevgili dostlar, Bir süredir 3 senelik dünya turumda yaşadıklarımı ülkemin gençleriyle paylaşıyorum. Gençlerle harika vakit geçiriyorum. Yaşadıklarımı paylaşmak, onların yaptıklarıma olan hayranlığı ve ilgisi inanılmaz bir keyif. Tarif edilmez bir mutluluk. Onlara yararlı olmak, ilham vermek hikayemin devamı için çok güzel bir yol. Böylece hem küçük bir Türkiye turu da yapmış oluyorum. Tüm bu konuşmalar kesik kesik de olsa hala yolda olmamı sağlıyor. Üniversite konuşmaları dışında bir de konuşmacı ajansına kayıtlıyım. Bu da iyi haber çünkü kendi aktivitelerine, programlarına oradan konuşmacı arayan şirketler de beni davet edebiliyor olacaklar. Motivasyon arttırıcı, gaza getirici, yaratıcılığı ve çalışkanlığı esprili bir yaklaşımla sorgulayan son keynote sunumum “I have things to tell / Anlatacaklarım var”ı dinlemek için benimle iletişime geçin. (sunumum kahkaha garantilidir) :)

Tüm diğer sunumları görmek için : www.cagricankaya.com/talks

faruksarac

Faruk Saraç Design Academy – Bursa

tobb

TOBB university – Ankara

ekonomi

İzmir University of Economics – İzmir

cukurova

Çukurova University – GRAADA – Adana

Big news! Big award!

I have been awarded as one of the “Ten Outstanding Young Persons” Feeling proud and happy! Thanks all my friends bosses around the world who believed me and were a part of this incredible journey. This award is for all of us!

Türkiye’nin en başarılı 10 genci / Kişisel başarı birincisi ödülünü kaptık, eve götürüyoruz. Ödülün titri çok iddialı ve heyecan verici. Outstanding Young Person olmak tarif edilemez bir duydu. Yol boyunca bana yardımcı olan, iş veren, evini açan, arkadaşlık eden, arabasına alan, kahve ısmarlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu ödül bence hepimizin!

 

IMG_3644 IMG_3655

 

Beyond Istanbul

Do you remember Nefty? My dear super awesome Costa Rican (Tiko) friend. He came to visit me in Istanbul last winter and I helped him to make a nice video named “I love Börek” in Istanbul. This time he came again in a better session with better weather conditions and we wanted to take things to the next level, so we decided to go beyond Istanbul this time. We have visited Cappadocia, İzmir, Çeşme, Alaçatı, Bursa and captured quite nice footage on the road as usual. Here is a small film about our experience on the road with Nefty. By the time he moved to India to shot another epic film there and we wish to travel together again sometime later.

Nefty’i hatırlıyor musunuz? Kosta Rikalı dostum Nefty İstanbul’a ilk geldiğinde “I love Börek” adlı bir Istanbul videosu hazırlamıştık. İşte o Nefty gene buralardaydı. Bu sefer havanın daha güzel olmasıyla olayı bi tık büyütmek için İstanbul’un da dışına çıkarak Kapadokya, İzmir, Çeşme, Alaçatı ve Bursa’yı gezdik. Kapadokya’da bir günde hem balonla uçup yerden yüzlerce metre yukarda hem de yer altı şehirlerini keşfederken yüzlerce metre aşağıda çekim yaptık. Daha sonra orada edindiğimiz amele yanıklarını dengelemek için kendimizi Çeşme’nin serin sularına bırakıp yolculuğu Bursa’da yediğimiz İskender Kebap ile taçlandırdık. Tüm bunları yaparken tabi ki kameralarımız kayıttaydı. İşte yakaladıklarımızdan küçük bir film. “Beyond Istanbul” Umarım seversiniz.

11220054_10153075570326476_8838598618325044468_n copy 11825861_10153076078916476_7649552416097966993_n copy

11181210_10153090009446476_3189044727887155113_n  11825880_10153074236856476_4993774404810022730_n 11831656_10153071969396476_4598282981111207419_n

11144993_10152982786055966_4881060696081135517_o

 

Here is another stupid video we made just for fun :) We just heard that weird song in a club and keep singing all the way with no reason. Dancing part came apart simultaneously.

Bi gece eğlenmeye gittiğimiz mekanda bu garip şarkı çalınca aklımıza dilimize dolanıp bütün yol bunu söylememize yol açtı. E bu durumdan geyik bir video yapmazsak da ayıp olurdu pek tabi.

Talking session is now open.

poster-4-2

 

I will be in İzmir University of Economics to meet with young design students Friday in Class no: A02. at 12:00 pm. See you there folks! God I miss İzmir and boyoz so much!

İzmir ve boyozları beni beklesin! Cuma İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileriyle buluşuyorum. Cuma günü A02 numaralı sınıfta saat 12:00′da toplaşıyoruz. Anlatacak çok şey var! 

My house! As a project of architecture students

myhouse-small

I was in Albania – Tirana some time ago to make a talk with design and architecture students of Polis University. Some time later I had a surprising e-mail from one of the students :) Young architects Julia Janku and Davis Hoxha was asking to work for one of my dreams. A loft house specially design for me! So they have chosen me to work on for their diploma project in the University. After asking some questions on what are my needs in the a house and discussing the things I would like to have in the house. They just disappeared for months! First they located the place for the house in Tirana city. Then they started to think and plan for a long time to combine my brief with the actual place. Here is the final result they just send me after passing with class and graduate with the highest mark possible. And I am super happy that these two young architects just made my dream visible. Now we have the place, we have the project and we know what to do. Only the missing part is money to make all these things real. It turns out that I have to work and save harder to make it happen… :)

Arnavutluk, Tiran’da bulunan Polis Universitesinde konuşma yapmaya gittiğimde öğrencilerle harika zaman geçirmiş ve çok eğlenmiştik. Bir süre sonra mimarlık bölümü öğrencileri Julia Janku ve Davis Hoxha’dan ilginç bir e-mail aldım. Genç mimarların diploma projesi olarak etkilendikleri biri için ev tasarlamaları gerekiyormuş ve bilin bakalım kimi seçmişler :) Fikri duyar duymaz çok heyecanlandım ve gurur duydum. Üstelik bu yaratıcı mimarların bana nasıl bir ev tasarlayacaklarını merakla bekliyordum. Önce uzun bir brief süreci yaşadık. Ben Julia’ya nasıl evlerden hoşlandığımı, isteklerimi ve gündelik hayatımdaki ihtiyaçlarımı anlattım. O da bunları uzun uzun not aldı. Sonrasında aylarca haber alamadığım bu ikiliyi arada bi şeyler göstermeleri konusunda darlasam da hiç bilgi sızdırmadılar. İşin sonunda da dersi en yüksek puanla geçip mezun olmuşlar. Ben eve bayıldım. Buldukları mekan Tiran’da iki bina arasında süper dar ama derinliği uzun olan bir arsa. Evi böylesine çılgın bir alana kurabilmek için ilginç bir mimari proje hazırlamışlar. Oyun odam bir konteynır. Süper terasım, evin içinde ufak bir ormancığım var. Yatak odamdan manzara şahane. Daha ne olsun! Cansın Janku ve tabi ki Davis! Çok teşekkür ederim. Şimdi bülyonları toplayıp bu evi yaptırmak da benim işim olsun.