Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Around Bucharest

athenaul1

This is the Romanian Athenaeum. it is a concert hall in the center of Bucharest with a garden including a statue of  ’Mihai Eminescu who is a famous poet in Romania history.

Romen Ateneum’u “George Enescu” Filarmoni Orkestrası’nın da merkezi. Neoklasik dönem detaylara sahip.  Binanın önünde küçük bir park ve Romen Şair Mihai Eminescu’nun heykeli yeralmakta. Dünyanın farklı yerlerinden özenle seçilmiş malzemeler kullanılmış.

athenaul2

The inside is very detailed and created with many exclusive stones or materials from all around the world. It’s recognized as a symbol of Romanian culture.

Binanın içi özellikle dışına göre daha şıkır şıkır. Akustiği ve sesin dağılımı ise muazzam.

bikeride

Best way to travel around Bucharest must be a bike ride.

Bükreş’te gezmenin en harikalı yolu! Pedal gücü.

billboard

There is a well known street in Bucharest famous with it’s graffiti festival. Every year people come and paint graffitis in this street. So every year there is something else in these walls. There is also a billboard here located in the same wall which is hired one of the local, creative advertising agencies. They hired this billboard for themself to say whatever they want to say or show. They don’t publish the ads they do here but they just do communicate with the people using graphic design. Here they just made it like the Romanian flag but instead of yellow, they used golden to protest government because of selling gold mines and national resources of the country to other countries or 3rd party companies.

Bükreş’te böyle bir sokak var ve bu sokağı ünlü yapan şeyse her sene buradaki duvarların grafiti sanatçıları tarafından farklı farklı boyanması. İsteyen herkes bu olaya dahil olup duvarlara dilediğini çizebiliyor. Bu sene ortaya bu görüntü çıkmış. Bir de gene bu duvarda bulunan bir billboard var. Bu billboardu aslında buradaki lokal bir reklam ajansı satın almış ve her ay kendi düşünceleri ve vermek istedikleri mesajlara göre burada bir takım özgün işler yayınlıyorlar. Olan bitene ve gündeme dair düşüncelerini yansıttıkları bu alanda bu sefer ajans, Romanya bayrağının sarı kısmını altın renginde uygulayarak, altın madenlerinin yabancı şirketlere satılmasını protesto etmiş.

bucharestparks

Some scenes from the city. Long walking areas with trees, big fountains and many billboards at the top of the buildings.

Neredeyse her binanın tepesinde bir billboard var burada.

bw-parlemant

The Palace of the Parliament in Bucharest, Romania is a multi-purpose building containing both chambers of the Romanian Parliament. According to the World Records Academy, the Palace is the world’s largest civilian building with an administrative function, most expensive administrative building, and heaviest building.

Şimdi bu arkada gördüğünüz şey Bükreş’te bulunan parlamento binası. Dünyanın en büyük idari binası olmakla beraber ayrıca en pahalısı ve en ağırı da oluyor kendisi. “Palace of people” olarak da bilinen bu binanın yapımına 1984′de başlanmış ve 1997′de tamamlanmış. Baya yapmış yani adamlar.

church

A church just next to old city,

Old city çıkışında karşınıza çıkan kilise.

das

The statue just in front of the National Museum of Romanian History.

Ulusal tarih müzeri önündeki bu garip heykeli sevdiyseniz içeri de girin, heykel olmasa da rölyef anlamında baya bi doyacaksınız diyebilirim.

history1

There are many reliefs like this inside. They all have a paragraph of text which are telling the stories.

İçerde böyle onlarca rölyef var. Bazıları devasa boyutta, işçilikleri detayları inanılmaz. Herbirinin altında hikayesini anlatan birer paragraflık metinler bulunuyor.

history2

Here is a closer look to two of them.

2 tanesine daha yakından bakalım.

e-type

E-type detected! At least this is what I guess but I am still not sure since the cover is branded with a Ferrari logo.

E-type mı gördüm sanki?

graffti

Pretty creatures. That’s how these cute graffitis called here in Romania. They are all made by the same artist.

Romanya’da bir grafiti sanatçısı var böyle hayvanlar yaratıklar çizittiriyor her yere. Pretty animals olarak biliniyor bu eserleri.

military building

The building of the current National Military Circle was built in 1912, according to the plans of architect D. Maimarolu, V. Stefanescu and E. Doneaud. The building is representative for the French neoclassical style. It looks gorgeous but today it’s only a restaurant. There is no much to see inside if you don’t have enough money to eat in a fancy restaurant.

Bükreş ulusal askeri binası burası aslında bir savaş müzesi olmasını beklerdim ama restorana çevirmişler. İçeri girip gezesiniz geliyor ama gezecek bir şey de yok ki adamlar restoran işletiyor. Yemeyecekseniz giremiyorsunuzda. Öyle saçma bir durum.

oldvsnew

This is the top thing I have ever seen when it comes to old vs new. There is an interesting building in Bucharest done by a famous architecture. It starts like an old building but then it turns out of a modern building with offices inside.

Eskiyle yeninin karışımında son nokta. Eski binanın içinden yükselen yeni plaza var burada. Şaşırtmacalı.

shopingmall

This is the only big shopping mall I have ever seen in Bucharest. Well it looks big but actually the interior looks quite tight and cramped. It gives a feeling like duty free area in an airport of a small city.

Burası da şehirdeki tek gördüğüm alışveriş merkezi. Dışardan bu ne ya kocaman diyorsunuz ama içerisi tam bir hayal kırıklığı. Dar, basık, kötü bir havalimanında duty free bölümü geziyorsunuz gibi bir havası var. Romanyalılar neyseki alışveriş merkezi inşa etmede henüz uzmanlaşamamışlar. Zaten bırakın uzmanlaşmasınlar. Böylesi çok daha iyi. 

24 Eylül 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment