Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

Academy of Arts Sarajevo

academy1

Here I am finally in front of the Academy of Art located in Sarajevo to give a lecture. This is Sanja from Via Media. She is the Pr executive in the agency.

Sanja, Via Media’nın pr sorumlusu. Sonunda Academy of Art’a geldim. Şehre geldiğim ilk haftadan beri gözüme kestirdiğim okulda bugün sunum yapma vakti. Sanja’da izleyicilerden…

academy4

First we went to the gallery of the school and one of the professors showed me the works students did.

Okula girince ilk olarak hocalardan biriyle tanıştık ve okulun karma bir sergisini gezdik. Hocanın bana işleri anlatması ve öğrencilerinden bahsetmesi hoştu.

academy3

I really liked most of the student works. The academy has Painting, Sculpture, Industrial design, Graphic design and Photography departments.

İşlerin genelde gayet başarılı görünüyordu. Okulun Resim, Heykel, Endüstriyel tasarım, Grafik tasarım ve fotoğrafçılık bölümleri bulunmakta.

academy2

I’m also invited to have a workshop here whenever I am ready. That sounds so cool however I have to go to Via Media and Sanja also arranged some other events for me to do or visit.

Okulun hocası bana burada workshop yapmam konusunda bir teklif yöneltti. Zamanın olursa bekleriz dedi ama son haftamda hemen hemen her günüm dolu. Zaten öğlen ajansa gitmem gerekiyor. Zor gibi bu sefer. Belki bir dahaki sefere…

academy6

Academy of Arts presentation gone quite nice. Students and professors here were quite warm and they asked many interesting questions.

Academy of Arts’da sınıfımız. Laf aramızda bu okulun atmosferi diğerinden daha sıcaktı. Öğrenciler de hocalar da çok güzel sorular sordular. Eğlenceli geçti.

academy5

During my presentation in Academy of Arts.

Academy of Arts’da yaptığım sunumdan kesitler.

07 Kasım 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment