Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X

A great saturday in Bucharest

saturday1

A great saturday starts with a good breakfast with my friend Ciprian. After the breakfast we came to The Palace of the Parliament to see inside. Because I went there before but it was closed. Remember that it’s not possible to get inside after 16.00 pm.

Güzel bir Cumartesi güzel bir kahvaltıyla başlıyor. Arkadaşım Ciprian ile planımız Parlamento binasının içini gezmek. Ben burayı görmek için daha önce 17.00′de gitmiştim ama 16:00′ya kadar açıkmış. Kös kös dönmüştüm o gün.

saturday2

We reach the elevator in the first floor and we saw the type for the floors “Good girls” Well it’s not the thing you imagined. It’s just the name of the art exhibition.

İçeri giriyor ve asansörle bir üst kata çıkmak istiyoruz. O esnada tuşlarda gözümüze çarpan yazı bizi bi sarsıyor. “İyi kızlar” Sonradan anlıyoruz ki şu an içeride gösterimde olan sanat sergisinin adıymış bu.

saturday3

Then we understand why they call it good girls. :) There were two Turkish artists as well.

Sonra neden iyi kızlar dendiğini anlamaya başlıyoruz. Biri kadın, biri erkek Türk katılımcılarımız da vardı.

saturday5

When we get out and decided to walk a nice park. I saw a crack on the wall just painted as a bird on the way. Loved it.

3 kat iyi kızlar gezdikten sonra 4. kata çıkıp terasta birer kahve içtik. Sonrasında da görmem gerektiğini düşündükleri bir parka doğru yürümeye başladık arkadaşlarla. Bu duvardı da yolda gördüm, çatlamış ve o çatlaktan bir kuş yapmışlar. Hoş olmuş.

saturday6

Say hello to Dacia disco ball! At right picture you see one of the interesting bars of the city. It’s always good to hang around with local people. I couldn’t never find this place with out my friends here.

Hani arabayı disco gibi yapan taksiler var ya bizde. Romanya’da onun bi model üstü çıkmış. :)

saturday7

And here we are in the park. This place looks amazing! There are brides everywhere. :) This park is like a photo studio for marriage. :) We saw maybe 4-5 couple in half an hour.

Sonunda parktayız. Hakkaten harika bir yermiş. Yarım saatlik yürüşümüzde 4-5 çift görüyoruz, etraf gelin damat dolu. Burası onların fotoğraf stüdyosu gibi bir hal almış.

saturday8

We end the day in front of the Atheneul Roman. Just about to finish our tour and start to go for a protest with bikers in town.

Gezimizi Ateneum Roman önünde bitiriyoruz. Buradan bisikletçilerle birlikte protestoya gideceğiz. Bükreş’te son günlerimde böyle bir şey yapıyor olmak güzeldi. Hindistan’dan sonra ikinci yurtdışı direniş tecrübesi. :)

24 Eylül 2013 Yorum Yapılmamış Short URL

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment